Frederick Leboyer
Pin It

W wieku 98 lat zmarł Frederick Leboyer – wybitny położnik, podróżnik, pisarz, autor książki „Narodziny bez przemocy”, która zrewolucjonizowała sposób postrzegania porodu.

Frederick Leboyer urodził się 1 listopada 1918 roku. Znany francuski położnik opowiadał się za łagodnym, mniej zmedykalizowanym podejściem do porodu z uwzględnieniem potrzeb rodzącego się dziecka. Jego poglądy nie zawsze były dobrze odbierane przez środowisko medyczne, jednak miały istotny wkład w historię położnictwa.

Sławę przyniosła mu niewielkich rozmiarów książka „Narodziny bez przemocy”, wydana w 1974 roku. Choć od czasów, gdy się ukazała, minęło ponad 40 lat, nie traci ona na aktualności i nadal jest polecana. Leboyer zwraca w niej uwagę na to, by spojrzeć na poród z perspektywy rodzącego się dziecka i poszanować jego potrzeby. Położnik sprzeciwiał się nadmiernej medykalizacji, przez którą zapomina się o samym dziecku i jego udział w procesie narodzin. W swojej pracy koncentrował się na tym, by poród był faktycznie pozytywnym i łagodnym doświadczeniem i dla rodzącej, i dla przychodzącego na świat noworodka. Zwracał uwagę m.in. na warunki, w jakich rodzi się dziecko, z uwzględnieniem takich elementów, jak przygaszone światło, odpowiednia temperatura, zmniejszenie hałasu. Zalecał, by tuż po porodzie nie rozdzielać matki i dziecka, tylko kłaść noworodka bezpośrednio na brzuchu matki (o zaletach kontaktu skóra do skóry dowiesz się więcej tutaj). Wszystko to po to, aby umożliwić mu jak najłagodniejsze przejście z jednego świata w drugi, bez lęku i traumy, co w ówczesnych czasach stanowiło rewolucyjne podejście do narodzin. Leboyer wprowadził też praktykę zanurzania noworodków tuż po urodzeniu w małej wannie z ciepłą wodą (tzw. „kąpiel Leboyer’a”), która miała łagodzić przejście ze środowiska wodnego (znanego z okresu prenatalnego), do świata poza łonem mamy.

Polecamy: Co czuje rodzące się dziecko? Dziecko – aktywny uczestnik porodu

Leboyer dużą wagę przykładał też do znaczenia dotyku i masażu w pielęgnacji dziecka. W 1959 wyjechał po raz pierwszy do Indii, gdzie pracował na porodówce w Kalkucie. Tam zapoznał się z techniką tradycyjnego masażu dziecięcego, przekazywanego w Indiach z pokolenia na pokolenie. Zdobytą wiedzę zawarł w książce „Masaż Shantala”, z której czerpią dziś instruktorzy masażu niemowlęcego.

Jego uczniem był znany i ceniony na całym świecie położnik Michel Odent.

Leboyer zmarł 25 maja 2017 roku w Paryżu.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.