dieta w ciąży
Pin It

Spożycie nadmiernej ilości tłuszczów przez kobietę w ciąży upośledza rozwój mózgu i zaburza zachowanie potomstwa – pokazują badania na naczelnych. Niestety, uszkodzeń nie odwraca zdrowa dieta dzieci.

Naukowcy z Oregon Health and Science University na łamach „Frontiers in Endocrinology” opublikowali eksperyment, w którym – na makakach – sprawdzili wpływ diety na zachowanie i pracę układu nerwowego.

W ten sposób autorzy doświadczenia chcieli dokładnie przyjrzeć się, jak mogą powstawać opisywane w innych badaniach zaburzenia zachowania u dzieci matek z otyłością. Problem jest istotny, ponieważ – jak podają badacze – aż 64 proc. mieszkanek USA w wieku reprodukcyjnym ma nadwagę, a również niemało, bo 35 proc. – jest otyłych.

Eksperymentatorzy wybrali naczelne, ponieważ są one ewolucyjnie spokrewnione z człowiekiem, a ich wykorzystanie pozwoliło na precyzyjną kontrolę odżywiania, trudną do wprowadzenia w doświadczeniach z udziałem ludzi.

Wyniki wskazują, że nadmiar tłuszczów w diecie matki powoduje problemy z zachowaniem u dzieci. Potomstwo małpek, które odżywiały się według diety obfitującej w tłuszcze, częściej wykazywało objawy niepokoju.

Polecamy: Zdrowe i szkodliwe tłuszcze w diecie ciężarnej (i nie tylko)

Naukowcom udało się odnaleźć przyczynę takich reakcji.

Badanie zmian fizjologicznych pokazało zaburzenia w rozwoju neuronów wykorzystujących – serotoninę, neuroprzekaźnik kluczowy m.in. do rozwoju mózgu. Zmiany te mogą mieć poważne konsekwencje. Sprzyjają bowiem powstawaniu zaburzeń lękowych i depresji.

Okres ciąży ma przy tym krytyczne znaczenie. W kolejnym etapie eksperymentu nawet wczesne wprowadzenie zdrowej diety u potomstwa nie odwróciło bowiem szkodliwych skutków złego odżywiania ciężarnych małpek.

Warto więc, aby przyszłe mamy uważały na to, co jedzą. „Nie chodzi o obwinianie matek” – zaznacza kierująca projektem prof. Elinor Sullivan. „Chodzi o edukowanie ciężarnych kobiet na temat potencjalnego ryzyka związanego z bogatą w tłuszcz dietą i wspieranie ich oraz ich rodzin w dokonywaniu promujących zdrowie wyborów. Potrzebujemy też opracowania społecznej polityki promowania zdrowego stylu życia i diet” – tłumaczy badaczka.

Polecamy: Dieta w ciąży – czego nie może w niej zabraknąć? Sprawdź, jakie składniki są szczególnie ważne

Źródło: PAP

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.