Pin It

W jednym z najnowszych raportów Centrum Badania Opinii Społecznej czytamy, że 73% Polaków uważa szczepionki za bezpieczne dla dzieci i mające pozytywny wpływ na zdrowie.

Badania przeprowadzono na przełomie czerwca i lipca 2017 r. i jasno z nich wynika, że większość Polaków wierzy w działanie szczepionek i uważa, że szczepienia przeciwko najgroźniejszym chorobom powinny być obowiązkowe. Zdaniem badanych decyzji rodziców należy natomiast pozostawić kwestie szczepień dodatkowych (opinia 80% respondentów).

Ostatnie tego typu analizy przeprowadzone zostały przez CBOS w 2013 roku. Na przestrzeni 4 lat odnotowano niewielki spadek liczby osób ufającym szczepionkom osób (o 3 punkty procentowe). Z tych samych badań wynika, że tylko 3% Polaków oficjalnie mówi o tym, iż dzieci nie szczepi. Większość z nich z powodu przekonania o negatywnym wpływie szczepionek na zdrowie dziecka lub też z powodu przeciwwskazań medycznych.

Autorzy sondażu przywołują również dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, z których wynika, że Polacy coraz częściej odmawiają szczepienia dzieci. W latach 2006-2010 takich odmów rejestrowano ok. 4 tys. rocznie, a w roku 2016 już 23 tys.

 

 

źródło: PAP

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.