wywoływanie porodu zmniejsza ryzyko cc
Pin It

Według najnowszych badań, indukowanie porodu w 39. tyg. pierwszej ciąży u zdrowej matki może ograniczać konieczność wykonywania cesarskiego cięcia. 

O wynikach badania informuje „The New England Journal of Medicine”.

Badanie zostało przeprowadzone w ramach Maternal-Fetal Medicine Units Network i objęło kilka ośrodków.  Sfinansowały je Narodowe Instytucje Zdrowia (od ang. National Institutes of Health).

Uczestniczkami było 6100 zdrowych kobiet, będących w pierwszej ciąży. które rodziły w 41 szpitalach. U jednej połowy z nich poród został wywołany, u drugiej czekano na jego naturalne rozpoczęcie. U części kobiet z drugiej grupy doszło później do wywołania porodu ze wskazań medycznych.

Wyniki badania pokazały, że w przypadku sztucznego wywołania (indukcji) porodu cesarskie cięcia wykonywano rzadziej (18,6 proc.) niż przy oczekiwaniu na naturalny poród (22,2 proc.). Według naukowców to znacząca statystycznie różnica.

Badacze wskazują także na inne korzyści dla kobiet, u których poród był indukowany, takie jak zmniejszenie częstości nadciśnienia związanego z ciążą i infekcji poporodowych. Tylko u 277 (9,1 proc.) kobiet z tej grupy w ciągu 39 tygodni wystąpiły problemy z ciśnieniem krwi oraz pojawiło się 50 zakażeń po porodzie (1,6 proc.) w porównaniu z 427 (14,1 proc.) i 65 (2,1 proc.), gdy poród był spontaniczny.

Indukcja porodu nie zwiększała ryzyka martwych urodzeń, śmierci noworodków czy innych poważnych komplikacji zdrowotnych u dziecka. U kobiet, u których poród był wywoływany 132 (4,3 proc.) z nich doświadczyło powikłań porodowych, które wpływały na zdrowie niemowląt, podczas gdy w drugiej grupie było to 164 kobiet (5,4 proc., co nie jest znaczącą różnicą).

Jeden z autorów, dr George Macones, kierownik Departamentu Położnictwa i Ginekologii Washington University School of Medicine w St. Louis twierdzi, że to badanie może wpłynąć na praktykę położnictwa.

– Obawialiśmy się, że wywoływanie porodu – nawet po 39 tygodniach – zwiększy częstość wykonywania cięcia cesarskiego i nasili problemy zdrowotne u noworodków. Tymczasem liczba cięć cesarskich spadła, a nie wzrosła – zauważa Macones.

Wcześniejsze badania wykazały, że wywoływanie porodu bez wskazań medycznych przed 39 tygodniem zwiększa ryzyko dla zdrowia noworodków. Przede wszystkim chodzi o to, że płuca, mózg i inne narządy nie rozwinęły się w pełni.

Jednak indukowanie porodu w 39. tygodniu, czyli na tydzień przed umowną datą porodu – stało się w ostatnim czasie coraz powszechniejszą praktyką, dlatego naukowcy postanowili lepiej zrozumieć ryzyko i korzyści dla matki oraz dziecka.

Źródło: PAP

Polecamy:
Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.