kompleksowy program dla nieuleczalnie chorych dzieci
Pin It

W drugą rocznicę powstania, Hospicjum dla Dzieci z Dolnego Śląska uruchomiło nowy program terapeutyczno-opiekuńczy o nazwie „Formuła Dobra”. Hospicjum to największa tego typu placówka w Polsce, która oferuje opiekę nad chorymi dziećmi w domu.

Hospicjum zostało otwarte jesienią 2015 roku i jak wyliczają jej założyciele, od tego czasu minęło 730 dni niesienia pomocy medycznej, terapeutycznej, psychologicznej i duchowej. Obecnie pod profesjonalną opieką znajduje się tam 95 dzieci. Hospicjum ma także swoje oddziały w Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Zgorzelcu i Kłodzku. Zatrudnia lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarki, rehabilitantów, psychologów, a także korzysta ze wsparcia kapelana oraz kilkudziesięciu wolontariuszy.

Najnowszy program, nazwany „Formułą Dobra” ma kompleksowo, dogłębnie i wszechstronnie pomagać i otaczać profesjonalną troską nieuleczalnie chore dzieci i ich rodziny w warunkach domowych.

Jak wyjaśnia szef Hospicjum dla Dzieci z Dolnego Śląska, nowe hasło i logo instytucji mają swój konkretny cel. I nie chodzi tu tylko o zmianę wizerunkową.

– Pewnie wszyscy słyszeliście słowa: hospicjum to też życie. Ruch hospicyjny korzysta z tego stwierdzenia od wielu lat. Im częściej pojawiałem się u pacjentów w domu, tym wyraźniej widziałem ich rodziny, które sobie nawzajem świadczą dobro. Te słowa to nie tylko slogan reklamowy, kryje się za nimi ważna treść. I ta treść stała się pierwszym moim odkryciem: W tych rodzinach, ludziach wokoło tych dzieci tętni życie, dzieje się wiele dobrego – tłumaczy dr Krzysztof Szmyd.

Szef Hospicjum podkreśla, że dzięki wieloletniemu doświadczeniu jego placówka wie, jak pomagać i jak właściwie działać. Chodzi nie tylko o opiekę medyczną dzieci, ale również o troskę o ich rodziny, stąd kompleksowe podejście do projektu.

– Powiem coś, co nie dla wszystkich jest oczywiste. Im większy postęp zachodzi w medycynie, im mniejsze wcześniaki da się uratować itd., tym my będziemy mieć więcej pacjentów. Dziś mamy 95 podopiecznych, a w Polsce funkcjonuje ok. 60 takich hospicjów. Gdy we Wrocławiu powstawało hospicjum dla dzieci mieliśmy 20 pacjentów i byliśmy jedyni w kraju – przypomina dr K. Szmyd.


Przeczytaj również: Hospicjum perinatalne


Według szefa Hospicjum, „Formuła dobra” ma nie tylko pomagać nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom holistycznie, ale również przekonywać społeczeństwo, że wystarczy trochę czasu i wysiłku dla chorych, by naprawdę zrobić wiele dobrego. – Oni są dla nas szansą, a nie ciężarem – tak program komentuje kierownik hospicjum.

Przy okazji różnych inicjatyw w życiu publicznym, które już są planowane, placówka będzie posługiwać się specjalnymi symbolami. Są to np. balony dobra z przypiętymi do nich karteczkami z dobrymi słowami; sadzonki dobra, symbolizujące podopiecznych oraz księga dobra, w której goście podczas różnego rodzaju spotkań będą wpisywać ważne dla nich słowa. Hospicjum ma także w planach kolejne wydarzenia, m.in. coroczny letni Festiwal Dobra z muzyką, ciekawymi ludźmi i interesującymi produktami. Oprócz tego ruszą punkty poboru dobra dla szkół, uczelni i wolontariuszy.

W Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła dobra” będzie rozwijać się także istniejący wolontariat. Na ten moment, przy placówce jest 61 wolontariuszy. W inicjatywę włączą się również wrocławskie uczelnie wyższe.

Więcej na temat działalności Hospicjum można przeczytać na stronie: http://www.formuladobra.pl/

Źródło: www.wroclaw.gosc.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.