tezec u noworodka
Pin It

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła informację o eliminacji tężca okołoporodowego oraz tężca noworodków w krajach obu Ameryk. W poprzednich dziesięcioleciach tężec był przyczyną zgonu ponad 10 000 dzieci rocznie.

Jak wskazuje WHO, eliminacja tężca okołoporodowego oraz tężca noworodków jest kolejnym dowodem na to, że szczepienia działają. To w efekcie ich działania możliwe było wyeliminowanie ryzyka zgonu u ogromnej liczby matek oraz ich dzieci.

Według danych WHO, jeszcze w 1988 roku, z powodu tężca w ciągu pierwszego miesiąca życia umierało na świecie około 787 000 dzieci. W 2015 roku liczba ta została zredukowana o 96%, do 34 000 zgonów.

Za eliminację choroby uznaje się stan, w którym roczna zapadalność wynosi poniżej jednego zachorowania na każde 1000 żywych urodzeń.  Całkowite zwalczenie tężca nie jest jednak możliwe ponieważ bakteria, która go powoduje – Clostridium tetani – występuje w glebie oraz odchodach wielu zwierząt. Nie da się zatem w 100% usunąć jej ze środowiska.

Kiedy dochodzi do zakażenia tężcem?

Do zakażenia noworodka dochodzi najczęściej, gdy niezagojony kikut pępowiny zostaje zanieczyszczony bakteriami C. tetani. Dzieje się to przede wszystkim w wyniku niehigienicznych zabiegów związanych z odcinaniem pępowiny, używaniem niesterylnych narzędzi oraz gdy miejsce, w którym rodzi się dziecko, jest zanieczyszczone lub poród jest odbierany przez osobę z nieczystymi, zainfekowanymi rękoma.

W latach 2000-2017 postępy programu globalnej eliminacji tężca doprowadziły do eliminacji tężca okołoporodowego i tężca noworodków w 43 krajach. W Polsce ostatni przypadek tężca noworodków zanotowano w 1983 roku. Obecnie choroba ta wciąż stanowi istotny problem zdrowia publicznego w 16 krajach na świecie (głównie afrykańskich).

Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.