Pin It

Duńscy lekarze apelują do rodziców małych dzieci, szczególnie do końca 2 roku życia, by nie stosowali u dzieci diety wegańskiej. Ich zdaniem może ona osłabiać zdrowie maluchów, a nawet prowadzić do uszkodzeń mózgu. 

Zdaniem specjalistów istnieje związek między dietą wegańską, a problemami ze zdrowiem. Przede wszystkim konsekwencją stosowania tego typu diety jest osłabienie mięśni czy padaczka. W ekstremalnych przypadkach dojść może do uszkodzeń w obrębie układu nerwowego, czyli niepełnosprawności fizycznej i umysłowej. Dzieje się tak dlatego, że do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego człowieka niezbędna jest witamina B12. A tę w naturalnej postaci dostarczają nam wyłącznie produkty pochodzenia zwierzęcego. Lekarze podkreślają także, że u dzieci pozostających na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej, mogą pojawić się niedobry, na przykład żelaza.

Warto wiedzieć, że Polski Instytut Żywności i Żywienia uznaje dietę wegetariańską jako możliwą do stosowania u dzieci, także w żywieniu zbiorowym w żłobkach czy przedszkolach. Nie zaleca jednak diety wegańskiej.

 


źródło: TVN24

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.