wadliwe szczepionki podawane dzieciom
Pin It

Lekarze podawali pacjentom preparaty przeznaczone do utylizacji. Otrzymały je nawet noworodki. W całym kraju to co najmniej kilkaset przypadków – o zatrważających zaniedbaniach informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Większość szczepionek, ale i innych preparatów wymaga specjalnych warunków do przechowywania. Przede wszystkim chodzi o trzymanie ich w określonej temperaturze, dlatego przychodnie i apteki wyposażone są w lodówki. Inspektorzy farmaceutyczni postanowili w ostatnich miesiącach sprawdzić, czy sprzęt chłodniczy w tych miejscach działa oraz czy posiadają agregatory na wypadek odłączenia prądu.

Jak informują dziennikarze „DGP”, wynik tej kontroli są zatrważające. Nie dość, że wykazano, iż tysiące szczepionek nadaje się do utylizacji z powodu złego ich przechowywania, to są dowody na to, że lekarze szczepili pacjentów, wiedząc już, że specyfik się do tego nie nadaje. Wśród nich znalazły się także niemowlęta. To narażenie dzieci na poważne choroby.

– Jestem w szoku. Okrutny brak wyobraźni tych, którzy tak robili. W najlepszym razie wadliwe szczepionki podano 300 osobom (to już pewne). W najgorszym – tysiącom – tak sprawę komentuje Paweł Trzciński, rzecznik głównego inspektora farmaceutycznego w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Jak dodał, problem bowiem dotyczy wielu, jeśli nie wszystkich województw.

W ciągu kilku dni o sprawie zostanie poinformowana prokuratura. Według urzędników doszło do narażenia najmłodszych pacjentów na utratę zdrowia i życia. Źle przechowywana szczepionka bowiem nie działa, choć rodzice myślą, że zaszczepili dziecko. Producenci nie wykluczają też, że wskutek przegrzania preparatu mogą wystąpić objawy niepożądane.

Źródło: DziennikGazetaPrawna.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.