USA przeciwko rezolucji WHO
Pin It

W trakcie lipcowego zgromadzenia ONZ w Genewie delegacja USA starała się zablokować rezolucję WHO podkreślającą korzyści z karmienia piersią – donosi New York Times. 

„Mleko matki jest najzdrowszym pokarmem dla nowo narodzonego dziecka, a władze państwowe powinny dążyć do ograniczenia nieprecyzyjnych lub wprowadzających w błąd kampanii reklamowych producentów mleka modyfikowanego” – taki zapis znajduje się w rezolucji propagującej karmienie piersią, którą przyjęło niedawne zgromadzenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Genewie.

Badania naukowe, na których WHO od lat opiera swoje stanowisko ws. karmienia piersią, dowodzą, że pokarm matki jest dla dziecka najbezpieczniejszy i najzdrowszy. W krajach, w których trudno o dostęp do czystej wody pitnej, jest też np. najpewniejszą metodą ochronienia dziecka przed zachorowaniem na biegunkę.

Więcej na temat korzyści płynących z karmienia piersią przeczytasz w tych artykułach: korzyści dla dzieckakorzyści dla matki.

Zanim jednak rezolucja została przyjęta, delegacja USA próbowała ją zablokować. Według dziennikarzy „New York Times”, którzy rozmawiali z anonimowymi uczestnikami szczytu, podczas zgromadzenia w kuluarach doszło nawet do prób szantażu, m.in. wycofania pomocy finansowej lub wojskowej udzielanej krajom, które ją poprą, a także wycofania się z finansowania WHO.

Na szczycie w Genewie obecni byli przedstawiciele lobby producentów mleka modyfikowanego, jednak rozmówcy „NYT” nie byli świadkami bezpośredniej współpracy między nimi a delegacją USA.

Na mocny artykuł ukazujący kontrowersje wokół, wydawałoby się normalnej i naturalnej troski o zdrowie dziecka i matki w formie rezolucji WHO, odpowiedział na swoim Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump.

W swoim tweecie oskarżył „upadającą gazetę” o szerzenie nieprawdy i zapewnił, że USA wspierają praktykę karmienia piersią, ale zależy im na tym, by „kobiety z obszarów dotkniętych głodem albo biedą miały dostęp do mleka modyfikowanego”.

Do sprawy odniósł się także Departament Zdrowia, komentując wpis Trumpa. Według niego rezolucja w swojej oryginalnej formie „nakładała niepotrzebne ograniczenia na matki, które nie mogą karmić piersią i szukają alternatywy”. Amerykanom ostatecznie udało się wprowadzić drobne zmiany do języka dokumentu, ale nie udało się go zablokować. USA wycofały się ze sprzeciwu, gdy rezolucję poparli Rosjanie.

Źródło: wysokieobcasy.pl, nytimes.com 

Polecamy również: 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.