Pin It

Projekt o nazwie „Prenatalprojekt” już wkrótce zacznie działać w Szczecinie. Jego idea zakłada, że kobiety w ciąży zostaną przebadane pod kątem niewydolności łożyska. A dzięki wczesnemu wykryciu ewentualnych nieprawidłowości i ich leczeniu, znacznie zwiększą się szanse na donoszenie ciąży.

Program wprowadzi Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie, a opieką objętych zostanie 400 kobiet. Jak mówi dr hab. Sebastian Kwiatkowski z Kliniki Położnictwa i Ginekologii szpitala klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie:
– Według dotychczasowych światowych wyników takie postępowanie pozwala zredukować występowanie wczesnych postaci niewydolności łożyska o ponad 80 proc., co jest przełomem porównywalnym z obecnym leczeniem cukrzycy w ciąży czy profilaktyką konfliktu serologicznego.

U pacjentek przeprowadzony zostanie tzw. skrining prenatalny w zakresie niewydolności łożyska: wystarczy badanie USG i pobranie krwi. Problemy z niewydolnością łożyska dotykają 10 ciężarnych na 100. Najczęściej pojawiają się u kobiet młodych, rodzących po raz pierwszy. Na niewydolność łożyska najbardziej narażone są kobiety po 35. roku życia, które rodzą po raz pierwszy. A skutkiem schorzenia jest między innymi rzucawka, stan przedrzucawkowy czy zbyt mały przyrost wago dziecka.

Rozpoczęcie programu planowane jest na przełom roku. Na Facebooku działa strona „Prenatalprojekt”. Opracowane zostaną materiały edukacyjne dla ciężarnych.

 


źródło: Rynek Zdrowia

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.