zapal czerwona lampke
Pin It

9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS/FASD (Fetal Alcohol Syndrome/Fetal Alcohol Spectrum Disorder). Jego celem jest uświadamianie kobiet o skutkach picia alkoholu w ciąży. W województwie łódzkim ruszyła kampania społeczna pod hasłem „Zapal czerwoną lampkę”, która przypomina: NIE MA BEZPIECZNEJ DAWKI ALKOHOLU W CIĄŻY!

FASD

FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych) to termin, oznaczający spektrum zaburzeń, które mogą powstać u dziecka, kiedy jego matka pije alkohol będąc w ciąży. Nie oznacza to jednak, że musi ona nadużywać alkoholu, ale że w ogóle go używa.


Polecamy: Alkoholowy zespół płodowy (FAS) i jego skutki


Badania z zeszłego roku pokazują, że średnio alkohol pije w czasie ciąży aż 16% Europejek, a 38,9% z nich pije co najmniej jedną jednostkę alkoholu na miesiąc (małe piwo lub cydr, lampka wina, kieliszek wódki lub likieru). Więcej alkoholu spożywają kobiety starsze i lepiej wykształcone (te, które nie zakończyły edukacji na liceum), a zatem jest to problem dotykający każdą grupę społeczną.

W spektrum zaburzeń, powstających w wyniku narażenia rozwijającego się dziecka na alkohol, znajdują się uszkodzenia organów wewnętrznych, ale przede wszystkim uszkodzenia układu nerwowego – mózgu. Uszkodzenia te nie objawiają się tak, jak w przypadku innych uszkodzeń mózgu: niedowładem, paraliżem czy śpiączką, lecz o wiele dyskretniej.


Polecamy: Ewa Janiuk: Picie alkoholu w ciąży to jedna z form przemocy prenatalnej


Dzieci z FASD mogą wyglądać normalnie, lecz nie zawsze myślą jak ich zdrowi rówieśnicy. Mogą mieć w związku z tym szereg trudności w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ brak widocznych oznak choroby jest trudny do powiązania z ich niepełnosprawnością. Dzieci są często obwiniane i karane za swoje zachowania, gdyż ludzie w ich otoczeniu myślą, że potrafią w pełni kontrolować to, co robią. Tymczasem z powodu uszkodzeń mózgu różnorakie funkcje mogą zostać u nich zaburzone.

Dzieci z FASD wykazują trudności w:

 • rozwoju sensorycznym
 • rozwoju motorycznym
 • rozwoju funkcji językowych
 • koncentracji
 • ciągłości uwagi
 • myśleniu
 • przetwarzaniu słuchowym
 • pracy wzroku
 • tzw. funkcjach wykonawczych
 • rozwoju społecznym

Ponadto dzieci mogą mieć różne wady wrodzone związane z budową i funkcjami organów wewnętrznych: serca, nerek, a także zmysłów: wzroku, słuchu oraz układów: oddechowego, moczowo-płciowego, kostno-szkieletowego. Uszkodzenia mózgu i wady wrodzone należą do tzw. zaburzeń pierwszorzędowych.

Zapal czerwoną lampkę – kampania społeczna

Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi – Jednostka Organizacyjna Samorządu Województwa Łódzkiego pod hasłem „Zapal czerwoną lampkę” realizuje wojewódzką kampanię społeczną na temat FASD (ang. Fetal Alcohol Spectrum Disorder), która skierowana jest do mieszkańców województwa łódzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem:

 • kobiet planujących ciążę, będących już w ciąży oraz ich partnerów
 • rodzin, w tym rodzin wychowujących dziecko dotknięte zespołem FASD
 • młodzieży
 • specjalistów (pracowników służby zdrowia, oświaty, służb społecznych, psychologów i pedagogów)

Celem kampanii jest przede wszystkim edukacja społeczeństwa na temat zespołu chorobowego FASD, czyli spektrum zaburzeń, jakie mogą powstać u dziecka, kiedy jego matka pije alkohol będąc w ciąży.

W kampanię zaangażowali się blogerzy ze swoimi rodzinami: Radomska z Mam Wątpliwość, Kuba znany jako Podziarany Tata, Ania z Jednego Rysunku Dziennie, Karolina z Dwa Plus Cztery Michalina z Krystyno, nie Denerwuj Matki! oraz Agnieszka z bloga Mamowymi Oczami:

Polecamy również:

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.