Pin It

W ostatnim czasie na łamach prestiżowego magazynu naukowego”The Lancet” ukazały się aż trzy artykuły poświęcone znaczeniu stylu życia, zdrowia i wagi przyszłego ojca. Okazuje się, że sposób życia przyszłego taty wpływa na jego płodność, jakość nasienia a nawet zdrowie dziecka.

Z publikacji wynika, że pary planujące dziecko powinny już kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań o dziecko skupić się na swoim zdrowiu. I dotyczy to nie tylko kobiet. Optymalnie jest rozpocząć działania 3-6 miesięcy wcześniej. Znaczenie ma między innymi waga ojca. Nadwaga znacząco obniża jakość spermy. Jednak niedowaga mężczyzny może wpływać na niedowagę samego dziecka. Panowie powinni też zatroszczyć się o swoje zdrowie. Nasienie panów chorujących na choroby przenoszone drogą płciową jest słabsze, mniej wartościowe. A to ma już bezpośredni wpływ na rozwój małego człowieka.

Naukowcy na całym świecie podkreślają, że nadwaga i otyłość są bardzo częstymi przyczynami zaburzeń płodności. W tłuszczu zgromadzonym w ciele mężczyzny dochodzi do przemiany hormonu męskości, testosteronu, w estrogen, hormon kobiecy, co może mieć wpływ również na libido i sprawność seksualną. Według badań wystarczy obniżenie wago o ok. 5%, by jakość życia seksualnego i jakość nasienia się poprawiła.

 


źródło: CNN, Focus

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.