co jeść, żeby zwiększyć płodność
Pin It

Orzechy poprawiają jakość i zwiększają liczbę plemników, a zatem zwiększają szansę na zapłodnienie – informują hiszpańscy naukowcy. 

W rozwiniętych krajach jakość męskiego nasienia spada, co jest wynikiem m.in. złego stylu życia, zanieczyszczenia środowiska, palenia papierosów, czy niezdrowej diety. Naukowcy z hiszpańskiego Universitat Rovira i Virgili uważają jednak, że istnieje sposób na poprawę tego stanu. A jest nim… jedzenie orzechów!

W badaniu przeprowadzonym przez hiszpański zespół, trwającym 14 tygodni, wzięło udział 120 zdrowych mężczyzn w wieku od 18 do 35 lat. Część z nich stosowało typowo zachodnią dietę, a druga grupa uzupełniała ją każdego dnia o porcję orzechów – 60 g migdałów, orzechów laskowych i włoskich.

Wyniki eksperymentu pokazały, że nasienie mężczyzn z obu grup znacznie się różni. U panów jedzących orzechy zauważono:

  • 16 proc. wzrost liczby plemników,
  • 4 proc. poprawę ich żywotności,
  • 6 proc. wzrost ruchliwości,
  • 1 proc. poprawę morfologii.

Wszystkie te parametry mają oczywiście znaczenie dla płodności mężczyzny.

Naukowcy tłumaczą, że podłożem dla wszystkich zaobserwowanych różnic może być konkretne zjawisko. Chodzi o DNA. Plemniki pobrane od mężczyzn jedzących orzechy miały niższy poziom fragmentacji DNA. Natomiast wysoki poziom fragmentacji jest wysokim czynnikiem pogarszającym płodność.

Najnowsze badanie zgadza się z rezultatami wcześniejszych, według których jakość spermy poprawiają takie składniki diety jak kwasy omega-3, przeciwutleniacze (np. witaminy C i E, selen, cynk) czy kwas foliowy. A orzechy są bogate właśnie w te i inne wspierające płodność składniki.

Badacze zaznaczają, ze eksperyment objął młodych i zdrowych mężczyzn, dlatego jego wyników nie można bezpośrednio odnieść do ogólnej populacji.

Czy orzechy pomogą zatem mężczyznom planującym dzieci?

– Nie możemy tego jasno stwierdzić na podstawie jedynie wyników tego badania – mówi jego autor dr Albert Salas-Huetos. – Jednak w literaturze naukowej przybywa dowodów na to, że zmiany w stylu życia, takie jak przestrzeganie zdrowej diety, mogą pomóc w zapłodnieniu i oczywiście orzechy są kluczowym składnikiem zdrowej diety śródziemnomorskiej – dodaje badacz.

Źródło: rynekzdrowia.pl


Przeczytaj również: 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.