standard opieki okołoporodowej
Pin It

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ponownie zwrócił się do Ministra Zdrowia i Konsultanta Krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii z prośbą o ustosunkowanie się do kwestii dotyczących standardów opieki okołoporodowej.

– Z napływających do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich sygnałów wynika, że standardy opieki okołoporodowej (…) nie są powszechnie realizowane przez szpitale. Także informacje przedstawione przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz opublikowane przez Najwyższą Izbę Kontroli wyniki kontroli funkcjonowania opieki okołoporodowej na oddziałach położniczych potwierdzają, że standardy opieki okołoporodowej są nie tylko nieprzestrzegane, ale i wiedza o ich istnieniu bywa znikoma zarówno wśród samych pacjentek, jak i personelu medycznego – zaznacza Rzecznik.

Polecamy: Co to jest standard opieki okołoporodowej i dlaczego warto go znać?

Adam Bodnar zwrócił uwagę na nieprawidłowości występujące w dokumentowaniu przeprowadzanych czynności medycznych, o czym niedawno informowała też w swoim najnowszym raporcie Fundacja Rodzić po Ludzku. Rzecznik odniósł się też to częstych przypadków naruszania poczucia godności i intymności kobiet, co wynika z warunków, w jakich muszą rodzić, a także do postępującego zjawiska rosnącej medykalizacji porodu. – W wielu przypadkach przeprowadza się zabiegi, które personel medyczny traktuje jak stały element porodu fizjologicznego, bez względu czy istnieje potrzeba ich zastosowania, czy nie – komentuje Rzecznik. Jego zdaniem standardy nie są też realizowane w zakresie respektowania planu porodu, nieprzerwanego dwugodzinnego kontaktu skóra do skóry, a także propagowania naturalnego karmienia noworodków i niemowląt.

Polecamy: Kampania „Rodzę – Mam prawa”

Zdaniem Rzecznika określenie w formie prawnej modelowego sposobu postępowania medycznego dla przebiegu porodu fizjologicznego jest zasadne i korzystne dla pacjentek oraz personelu medycznego. W opinii Adama Bodnara pomocnym instrumentem w ocenie efektywności standardów opieki okołoporodowej mogłaby być dokonywana okresowo, przez Ministra Zdrowia, ewaluacja samych regulacji i ich skuteczności, z uwzględnieniem opinii personelu medycznego i kobiet rodzących. – Samo obowiązywanie tych przepisów – bez narzędzi służących kontroli ich skuteczności – jest bowiem niewystarczające – twierdzi RPO.

Sprawdź jeszcze: RPO: Zmiany w opiece okołoporodowej są niezrozumiałe i trudne do zaakceptowania

Polecamy: „To potężny krok wstecz” – Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku o obecnej sytuacji w opiece okołoporodowej (wywiad)

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.