Pin It

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązywać będzie nowy standard opieki okołoporodowej, rozporządzenie w tym zakresie właśnie zostało podpisane i opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia. Ten nowy dokument nosi nazwę standard organizacyjny opieki okołoporodowej (SOOO).

Nowy dokument oparty jest na dotychczasowym, jednak wprowadzono w nim pewne pozytywne zmiany, doprecyzowano zapisy i wprowadzono nowe prawa. Standard reguluje sposób organizacji opieki okołoporodowej w Polsce.

Część zapisów SOOO dotyczy także kobiet, których poród nie jest w pełni naturalny. Znajdują się tam zapisy dotyczące łagodzenia bólu porodowego, a także postępowania w sytuacjach szczególnie trudnych tj. poronienie, poród chorego lub martwego dziecka, a także:

– zobowiązuje szpitale do monitorowania jakości opieki okołoporodowej z uwzględnieniem oceny satysfakcji kobiet;

– wprowadza zakaz działań marketingowych i reklamowych związanych z preparatami do początkowego żywienia niemowląt i przedmiotów służących do tego rodzaju karmienia, zapis dotyczy zarówno szpitali, jak i przychodni;

– zobowiązuje osobę sprawującą opiekę do przeprowadzenia badania przesiewowego dotyczącego wystąpienia ryzyka depresji w ciąży i depresji poporodowej. Lekarz lub położna będzie miał obowiązek zaproponować badanie i ewentualnie skierować do odpowiedniego specjalisty. To bardzo ważny zapis ponieważ wiele kobiet przeżywa depresje, boi się o tym mówić i cierpi w milczeniu. Dzięki temu zapisowi stan emocjonalny kobiety będzie tematem rozmowy.

– zachęca podmioty lecznicze do stworzenia możliwości wypełnienia dokumentacji medycznej przed porodem, a także odbycia konsultacji anestezjologicznej. Dzięki temu zapisowi skomplikowany i długi kwestionariusz będzie można wypełnić jeszcze zanim pojawią się skurcze porodowe.

– zobowiązuje personel medyczny – osoby sprawujące opiekę do umówienia z kobietą jej planu porodu, i zobowiązuje do jego przestrzegania w miarę możliwości;

– kobieta będzie mogła spożywać posiłki za zgodą osoby sprawującej opiekę. To taki połowiczny sukces, mamy jednak nadzieję, że większość szpitali zastosuje się do rekomendacji WHO zachęcającej do umożliwiania spożywania posiłków przez rodzące. Asekuracyjny zapis, ale otwiera odrobinę drzwi.

– lekarz sprawujący opiekę w ciąży będzie miał obowiązek skierowania kobiety do położnej POZ na edukację przedporodową (na indywidualne przygotowanie lud do szkoły rodzenia). Fakt ten musi zostać odnotowany w dokumentacji medycznej. Dotychczas lekarze ignorowali to zobowiązanie, przez co kobiety nie wiedziały, że przysługuje im bezpłatna edukacja przedporodowa u położnej,

– wpisany został zakres tematyczny edukacji przedporodowej;

– w nowy Standard wpisano częściowo zapisy z innych rozporządzeń tj.: łagodzenie bólu, czy postępowanie w trakcie niepowodzeń położniczych, które na szczęście zmieniło swoją nazwę na „postępowanie w sytuacjach szczególnych tj.: poronienie, poród dziecka chorego lub martwego”;

– Standard bardzo mocno wspiera karmienie piersią – aktualnie jeden z najsłabszych obszarów opieki okołoporodowej. Mleko modyfikowane będzie wydawane za zgodą lekarza lub na prośbę matki. Liczymy na to, że ukróci to praktykę dokarmiania dzieci mieszanką bez wiedzy i zgody rodziców – co jest częstą praktyką w szpitalach.

– promocję karmienia piersią rozpoczyna się poprzez edukację już na etapie ciąży, a potem poprzez przeprowadzanie instruktaży dotyczących pozycji do karmienia, prawidłowego przystawienia do piersi, ręcznego odciągania pokarmu;

– dzieciom przedwcześnie urodzonym lub w sytuacjach, w których matka nie może nakarmić dziecka swoim mlekiem zaleca się podawanie mleka z banku mleka. Liczymy na to, że wkrótce powstaną nowe banki mleka, które zagwarantują wszystkim dzieciom dostęp do mleka kobiecego;

– zobowiązuje się szpitale do posiadania sprzętu do odciągania pokarmu – ten zapis będzie jednak obowiązywał od stycznia 2022 r. Tyle czasu mają szpitale na zakup potrzebnego sprzętu.

 


źródło: Fundacja Rodzić po Ludzku – KLIK

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.