seks jak poród
Pin It

Oksytocyna – to właśnie ten hormon wydzielany jest zarówno podczas seksu, jak i w czasie porodu. Aby mógł zadziałać, potrzebuje jednak odpowiednich warunków. Organizacja Freedom For Birth – Rome Action Group stworzyła film, który w humorystyczny sposób pokazuje, co zaburza wydzielanie tzw. hormonu miłości.

Młoda para, pragnąca dziecka, stosuje się w filmie do wszystkich rad udzielanych przez lekarzy. Podczas ich stosunku personel medyczny wchodzi do pokoju, dokonuje różnorodnych pomiarów, instruuje, mówi jaka pozycja jest właściwa i jakie tempo odpowiednie. „Brak postępu” – stwierdza lekarz…

Autorzy filmu w komiczny sposób pokazują jak w pełni naturalny proces ulega medykalizacji. Wszystkie pokazane w filmie praktyki hamują wydzielanie oksytocyny – hormonu niezbędnego podczas porodu. Niestety, wiele z nich jest stosowanych na co dzień podczas porodów szpitalnych (sprawdź, co ma wpływ na przebieg porodu).

Twórcy filmu przypominają, że zgodnie z zaleceniami WHO kobiety mają prawo do wyboru dowolnej pozycji podczas rodzenia (co pozwala też uniknąć nacięcia krocza), a także do jedzenia i picia podczas porodu. Autorzy zwracają uwagę na pewien absurd –  w czasie porodu bardzo często zakłóca się naturalne wydzielanie oksytocyny, ale rutynowo podaje się ją w postaci syntetycznej, aby przyspieszyć cały proces.

Polecamy: Oksytocyna naturalna i syntetyczna – co warto o nich wiedzieć?

Film warto obejrzeć do końca. Sprawdźcie, co by się działo, gdyby w seks ingerowano w takim samym stopniu, jak w poród:

Polecamy: Prawa kobiet w ciąży i prawa podczas porodu

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.