ciąża
Pin It

Cząstki sadzy pochodzące z zanieczyszczonego powietrza można odnaleźć w łożysku ciężarnej – wykazali brytyjscy naukowcy.

O najnowszym odkryciu badacze poinformowali na Międzynarodowym Kongresie Europejskiego Towarzystwa Oddechowego (ERS), który właśnie trwa w Paryżu.

Choć na razie nie wiadomo, czy cząstki sadzy, które zostały odnalezione przez badaczy w łożysku, mogą przenikać do płodu, to wyniki ich badania sugerują, że jest to możliwe.

Zespół zaplanował badania nad tym problemem, ponieważ w dotychczasowych pracach naukowych wykazano negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza na przebieg ciąży i zdrowie dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Chodzi m.in. o ograniczenie wzrostu płodu i związaną z tym niską masę urodzeniową dziecka, przedwczesny poród, a także zwiększoną śmiertelność noworodków.

Aby sprawdzić, czy zanieczyszczenia powietrza w postaci cząstek stałych, takich jak sadza, mogą przedostawać się z płuc wraz z krwiobiegiem do łożyska, zespół naukowców przebadał pięć ciężarnych kobiet, mieszkających w Londynie. Wszystkie miały zaplanowany poród poprzez cesarskie cięcie. Żadna z nich nie paliła papierosów i nie miała ciąży z powikłaniami. Wszystkie urodziły zdrowe dziecko. Naukowcy otrzymali od nich pozwolenie na pobranie łożyska i przebadanie jego komórek.

Polecamy również: Naukowcy: brudne powietrze szkodzi dziecku już w okresie ciąży

Naukowcy wyjaśniają, że gdy cząstki sadzy z zanieczyszczonego powietrza dostają się do dróg oddechowych i do płuc, są tam pochłaniane przez komórki (makrofagi). Są to wyspecjalizowane komórki odpornościowe obecne w wielu miejscach organizmu, których zadaniem jest usuwanie z niego niepotrzebnych lub szkodliwych substancji i drobnoustrojów. Niestety, czasem bardzo drobnym cząstkom stałym udaje się uciec poza tą pierwszą linię obrony i przedostać do krwiobiegu.

Naukowcy zaobserwowali pod mikroskopem o dużej rozdzielczości 3,5 tys. makrofagów pobranych z pięciu łożysk i znaleźli wśród nich 60, które zawierały czarne obszary przypominające sadzę. Przeciętnie jedno łożysko zawierało łącznie 5 mikrometrów kwadratowych takich cząstek. Następnie makrofagi z dwóch łożysk zostały poddane dokładniejszej analizie pod mikroskopem elektronowym. Potwierdziła ona, że makrofagach obecna jest sadza. Wcześniej taką samą metodę naukowcy zastosowali do wykrywania sadzy w komórkach płuc u ludzi.

Najnowsze badanie udowadnia, że wdychane stałe zanieczyszczenia powietrza mogą przedostawać się z płuc do krwiobiegu, a stamtąd do łożyska. Wiadomo zarazem, że cząstki te nie muszą przedostawać się bezpośrednio do płodu, by wywierać na niego szkodliwy wpływ. Tak naprawdę wystarczy ich obecność w łożysku.

Jak podkreślają naukowcy, badanie miało charakter pilotażowy, dlatego jego wyniki muszą zostać potwierdzone w przyszłych, szerzej zakrojonych doświadczeniach.

Źródło: PAP

Polecamy również: Łożysko – życiodajne połączenie

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.