Ruszyła kampania „Rodzę - Mam prawa
Pin It

Fundacja Rodzić po Ludzku rozpoczęła nową kampanię „Rodzę – Mam prawa”, która przypomina kobietom w ciąży o przysługujących im prawach zawartych w standardzie opieki okołoporodowej z 2012 roku.

– Chcemy, żeby kobiety w Polsce wiedziały, że wg prawa mogą rodzić w zgodzie z własnymi potrzebami. Poród może być wydarzeniem rodzinnym i intymnym, które odbywa się w atmosferze szacunku i zrozumienia. Kobieta może poruszać się spontanicznie, podejmować decyzje oraz powinna być rzetelnie informowana o stanie zdrowia jej i dziecka. Ma prawo do pierwszego przytulenia dziecka „ciało do ciała” oraz wsparcia położnej środowiskowej po porodzie – informuje Fundacja Rodzić po Ludzku.

Dowiedz się więcej o standardzie opieki okołoporodowej

Inauguracja kampanii miała miejsce wczoraj. Akcja „Rodzę – Mam prawa” ma na celu m.in. uświadomienie kobietom, jakie przysługują im prawa w ciąży, podczas porodu i po narodzinach dziecka. W krótkim filmie autorzy kampanii przypominają m.in. o prawie do spotkań z położną od 21. tygodnia ciąży, o możliwości wyboru osoby towarzyszącej podczas porodu, sporządzenia planu porodu, swobodnej aktywności i rodzenia w dowolnej pozycji, o prawie do ochrony krocza, czy dwugodzinnego kontaktu „skóra do skóry” i pomocy w karmieniu piersią. Fundacja zwraca też uwagę na prawo do rzetelnej informacji i podejmowania świadomych decyzji, poszanowania prywatności i poczucia intymności.

Poznaj swoje prawa w ciąży i podczas porodu

Ambasadorką kampanii jest Celina Szwinta, położna i podróżniczka, współautorka bloga www.coztegozedaleko.pl.

Patronatem honorowym objęli kampanię Minister Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.

Źródło: Fundacja Rodzić po Ludzki, PAP


Spodnie dla niemowlaka (2).png

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.