fundacja rodzic po ludzku ankieta
Pin It

Fundacja Rodzić po Ludzku po raz kolejny zachęca do zabrania głosu w sprawach dotyczących traktowania rodzących w polskich szpitalach. Ruszyła akcja „Głos matek ma moc zmiany”, której celem jest zebranie informacji na temat realizacji standardów opieki okołoporodowej na porodówkach w naszym kraju. 

Na stronie http://ankieta.rodzicpoludzku.pl znajdziemy anonimową ankietę, dotyczącą naszego porodu i opieki w szpitalu. Fundacja chce dowiedzieć się, jak wygląda opieka w danej placówce, jak realizowane są w niej standardy opieki okołoporodowej. Dzięki głosom matek, fundacja będzie mogła podjąć interwencję tam, gdzie łamane są prawa kobiet. Ułatwią one także innym kobietom wybranie miejsca do porodu.

W anonimowej ankiecie możemy szczegółowo opisać swoje doświadczenie – od izby przyjęć do momentu wyjścia do domu. Obok pytań o warunki, czystość i jakość wyżywienia możemy ocenić m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, do decydowania o przebiegu porodu oraz wykonywanych zabiegach medycznych i pielęgnacyjnych, respektowanie planu porodu, jakość wsparcia w zakresie karmienia oraz opieki nad dzieckiem po porodzie. Wyniki każdego szpitala będą prezentowane na portalu www.gdzierodzic.info.

Na podstawie informacji z ankiet wypełnionych do końca marca zostanie opracowany raport dotyczący jakości opieki oraz przestrzegania standardów opieki okołoporodowej w Polsce, a także rekomendacje dla Ministra Zdrowia.

Skuteczność kolejnych akcji Rodzić po Ludzku w latach 1994-2006 dowiodła, jak ważne jest wnoszenie do przestrzeni publicznej głosu kobiet, ich osobistych doświadczeń i oceny opieki. Akcje znacząco zmieniły polskie porodówki, były jednak wydarzeniami pojedynczymi. Doświadczenie pokazuje, że stały monitoring wymusza na szpitalach wprowadzanie zmian, podnoszenie i przestrzeganie standardów, co daje szanse na długofalowe efekty.

Przeczytaj także: 

Standardy opieki okołoporodowej są nieprzestrzegane, a wiedza o ich istnieniu bywa znikoma – RPO ponownie pyta o standardy

Nowe standardy opieki okołoporodowej: co może się zmienić?

Dobry poród. Co to jest standard opieki okołoporodowej i dlaczego warto go znać?

Prawa kobiet w ciąży i prawa podczas porodu

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.