Pin It

To pierwszy bank mleka na Dolnym Śląsku. Placówka zacznie działać od przyszłego tygodnia przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu.

Inwestycja została zrealizowana wspólnie przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz fundację Bank Mleka Kobiecego. Kierownik Kliniki Neonatologii w USK prof. Barbara Królak-Olejnik zachęca wszystkie mamy do honorowego oddawania pokarmu. Dla najbardziej potrzebujących pacjentów – wcześniaków i noworodków chorych – mleko kobiece ma wartość cennego leku, a nie zawsze mogą go otrzymać od własnej mamy – mówi.

Banki mleka to profesjonalne laboratoria zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego, bezpiecznym przechowywaniem i dostarczaniem go potrzebującym dzieciom. Dawczynią może zostać zdrowa kobieta w okresie laktacji, która oprócz karmienia piersią własnego dziecka zdecyduje się też oddawać swoje mleko na potrzeby innych dzieci. Kandydatka na Honorową Dawczynię przechodzi kompleksowe badania. Pozyskiwane od niej mleko jest również badane mikrobiologicznie. Ponadto matki, które zostają dawczyniami pokarmu są informowane o zasadach higienicznego odciągania i przechowywania mleka.

W Polsce działa obecnie siedem tego typu banków: w Warszawie (dwie placówki), Toruniu, Krakowie, Rudzie Śląskiej, Opolu i we Wrocławiu.

Sprawdź, jak funkcjonuje bank mleka z perspektywy dawczyni, która oddała już dla wcześniaków ponad 75 litrów swojego pokarmu.

Źródło: PAP

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.