tezec u noworodka
Pin It

– Przychylam się do obaw środowiska pacjentek i organizacji je wspierających, że likwidacja standardów obowiązujących na dotychczasowych zasadach spowoduje pogorszenie, i tak nie zawsze dobrej, sytuacji kobiet na oddziałach położniczych – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w liście do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził szereg wątpliwości w związku ze zmianą w brzmieniu art. 22 ust. 5 Ustawy o działalności leczniczej, w wyniku której obecne medyczne standardy opieki okołoporodowej mają być zastąpione standardami organizacyjnymi opieki zdrowotnej. Obecne standardy opieki okołoporodowej od 2019 roku będą działały jako wytyczne środowiska medycznego, a nie jako rozporządzenie ministra zdrowia, czyli powszechnie obowiązujące prawo.

Sprawdź: Co to jest standard opieki okołoporodowej?

–  Uchylenie dotychczas obowiązującego modelu standardów powoduje, że realizacja wypracowanych już uprawnień kobiet będzie zależała od decyzji konkretnego lekarza w szpitalu. Stąd dokonana zmiana ustawy o działalności leczniczej jest niezrozumiała i trudna do zaakceptowania, może bowiem w przyszłości niekorzystnie rzutować m.in. na prawa pacjentek przynależne kobietom ciężarnym i rodzącym – pisze Adam Bodnar.

Rzecznik przypomniał, że pierwsze standardy opieki okołoporodowej zostały przyjęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w 2012 r., a ich celem było m.in. ograniczenie nadmiernej medykalizacji porodu fizjologicznego i zagwarantowanie przestrzegania praw pacjentek. Jak zauważa RPO, wprowadzone zmiany uniemożliwią kobietom domagania się respektowania swoich praw.

– Brak będzie konkretnej podstawy prawnej – w postaci przepisów prawa zawartych w akcie prawnym powszechnie obowiązującym – w oparciu o którą kobiety ciężarne i rodzące będą mogły domagać się realizacji swoich praw w opiece okołoporodowej, gdyż nie będzie przepisów określających modelowe postępowanie medyczne, dedykowane tej grupie pacjentek – twierdzi Adam Bodnar.

Dowiedz się jakie prawa przysługują kobietom w ciąży i podczas porodu.

Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o wskazanie przyczyn tych zmian i zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Polecamy wywiad: „To potężny krok wstecz” – Joanna Pietrusiewicz z FRpL o obecnej sytuacji w opiece 

Źródło: rpo.gov.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.