Międzynarodowy Tydzień karmienia piersią (1)
Pin It

Od 1 do 7 sierpnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Został on ustanowiony przez UNICEF, który każdego roku przypomina o tym, jak ważne dla dziecka i matki jest karmienie piersią.

Kobiecy pokarm ma unikalne właściwości, których nie znajdziemy w żadnej sztucznej mieszance. Zawiera wszystko to, czego dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha. Dzięki karmieniu piersią matka i dziecko budują niepowtarzalną więź i bliskość. U kobiet spada ryzyko zachorowań na raka piersi czy depresję poporodową.

Polecamy wyniki badań:

Jakie są zalecenia WHO?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku i dłużej przy równoległym podawaniu żywności uzupełniającej.

Wszystkiego na temat karmienia piersią dowiesz się w tym miejscu.

Nowy raport UNICEF i WHO

Wnioski z najnowszego raportu UNICEF I WHO są jednoznaczne: noworodki karmione piersią w ciągu pierwszej godziny życia mają większe szanse na przeżycie. Opóźnienie tego procesu naraża dzieci na choroby i śmierć oraz zmniejsza prawdopodobieństwo kontynuacji karmienia piersią. Problem dotyczy przede wszystkim dzieci w krajach o niskich i średnich dochodach.

UNICEF podkreśla, że kontakt skóra do skóry dziecka z matką i ssanie piersi stymuluje produkcję mleka matki, w tym siary, która nazywana jest także „pierwszą szczepionką” dla dziecka, ponieważ oprócz składników odżywczych, jest bogata w liczne przeciwciała.

– Jeśli chodzi o rozpoczęcie karmienia piersią, to czas gra kluczową rolę. W wielu krajach może to być nawet kwestia życia lub śmierci – podkreśla cytowana w komunikacie dyrektor generalna UNICEF Henrietta Fore.

– Niestety każdego roku miliony noworodków nie doświadczają korzyści z wczesnego karmienia piersią, a powodów dla których tak się dzieje, można uniknąć. Matki po prostu nie otrzymują wystarczającego wsparcia w karmieniu piersią w ciągu tych kluczowych minut po urodzeniu dziecka, nawet jeśli poród miał miejsce w ośrodku zdrowia i pod opieką personelu medycznego – dodaje Fore.

Jak podaje UNICEF odsetek dzieci karmionych piersią w pierwszej godzinie życia jest najwyższy we Wschodniej i Południowej Afryce (65 proc.), a najniższy we Wschodniej Azji i Pacyfiku (32 proc.). Niemal dziewięcioro na 10 dzieci urodzonych w Burundi, na Sri Lance i Vanuatu jest karmionych piersią w czasie pierwszej godziny po porodzie. Natomiast w Azerbejdżanie, Czadzie i Czarnogórze ma taką szansę tylko dwoje na 10 najmłodszych.

– Karmienie piersią daje dzieciom najlepszy start w życiu – mówi cytowany w komunikacie dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. – Musimy zrobić wszystko, aby matki mogły otrzymywać odpowiednie wsparcie zarówno od pracowników medycznych, pracodawców, rządów państw, jak i od członków rodziny” – podkreśla.

W raporcie UNICEF i WHO wskazują, że mimo dużego znaczenia wczesnego rozpoczęcia karmienia piersią wiele noworodków czeka na nie zbyt długo z różnych powodów. Wśród nich wymieniają karmienie dzieci jedzeniem i płynami, w tym mlekiem początkowym, miodem czy wodą z cukrem, które opóźniają pierwszy kontakt noworodka z matką.

Karmienie piersią w Polsce

Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia realizuje zadania, które mają wspierać kobiety karmiące piersią. W 2017 rok zwiększono środki na ten cel do ok. 1,1 mln złotych. Jak przeczytamy na stronie MZ, w ramach powyższych środków organizowane są szkolenia i kursy specjalistyczne dla położonych oraz dla samych szpitali. Otwierane są także Banki Mleka Kobiecego – docelowo ma ich działać 13 na terenie całego kraju.

Polecamy również: 

Duży nacisk na karmienie piersią położony został także w nowym Standardzie Opieki Okołoporodowej, o którym przeczytacie więcej w tym miejscu. 

Źródła: rynekzdrowia.pl, www.gov.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.