w polsce rodzi się coraz więcej dzieci
Pin It

We wszystkich województwach wzrosła liczba dzieci przypadających na statystyczną kobietę.

Najnowszy raport opracowany przez demografów z Uniwersytetu Łódzkiego wskazuje na znaczną poprawę współczynnika dzietności. W 2017 roku urodziło się 402 tys. dzieci, co przekłada się na współczynnik na poziomie 1,45.  Porównując, np. w 2015 roku był to wynik 1,29, a zatem sytuacja uległa znacznej poprawie. Tak wysokich wyników nie było od 20 lat.

Jak wynika z raportu, świadczenie wychowawcze (”500+”) miało duże znaczenie, ale nie jest jedynym bodźcem do powiększania rodziny. Gdyby tak było, największej dzietności można by się spodziewać w regionach, w których z jednej strony tradycyjnie rodziło się więcej dzieci, a równocześnie 500 zł ma największą wartość rynkową. Natomiast dzietność wzrosła najbardziej w województwach o relatywnie dobrej sytuacji w sferze prokreacji i generalnie w miarę dobrej sytuacji gospodarczej, czyli w pomorskim i wielkopolskim.

Liczba dzieci przypadająca na jedną kobietę w wieku rozrodczym wzrosła we wszystkich województwach. Najlepsze wyniki osiągnięto w woj. wielkopolskim.

W Warszawie urodziło się najwięcej dzieci od lat 30, a we Wrocławiu od blisko ćwierćwiecza.

Najmniej widoczne zmiany zaszły na terenie Lubelszczyzny i województwa świętokrzyskiego.

Jak tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Szukalski, autor opracowania, słabe wyniki na obszarze wschodnich województw są spowodowane faktem, iż w przeszłości spadek dzietności w pierwszej kolejności następował na terenach zachodnich i silnie zurbanizowanych. Tam też w pierwszej kolejności osiągnięto demograficzne dno. Obecna sytuacja jest po prostu odbiciem od tego dna. Na terenach wschodniej Polski do odbicia jeszcze nie doszło.

Przyczynami poprawy współczynnika dzietności w miastach są ułatwienia w łączeniu pracy zawodowej ze sprawami rodzinnymi, takie jak korzystanie z rocznego urlopu rodzicielskiego, a także większa dostępność żłobków i przedszkoli.

Planowane są także dalsze działania we wspieraniu rodzin. W konsultacjach znajdują się dwa projekty: o pieczy zastępczej, a także nowe regulacje mające na celu poprawę egzekucji alimentów.

Od lipca rusza także program „Dobry start”, czyli 300 zł na wyposażenie każdego ucznia przed rozpoczęciem roku szkolnego. Ponadto po wakacjach ma być gotowy projekt ustawy wprowadzający emeryturę dla matek, które wychowały co najmniej czworo dzieci.

Źródło: rp.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.