Fundacja Rodzić po Ludzku
Pin It

Z inicjatywy Fundacji Rodzić po Ludzku powstała petycja do premier Beaty Szydło w sprawie standardów opieki okołoporodowej.

Fundacja apeluje do premier o przywrócenie poprzedniego brzmienia art. 22 ust. 5 Ustawy o działalności leczniczej i przywrócenie standardów opieki okołoporodowej jako standardu medycznego.

Przed zmianami art. 22 ust.5 ustawy o działalności leczniczej brzmiał: „Minister właściwy do spraw zdrowia może określić, w drodze rozporządzenia, standardy postępowania medycznego w wybranych dziedzinach medycyny lub w określonych podmiotach wykonujących działalność leczniczą, kierując się potrzebą zapewnienia odpowiedniej jakość świadczeń zdrowotnych”.  W zmienionym zapisie zastąpiono „standardy postępowania medycznego” „standardami organizacyjnymi opieki zdrowotnej”.

Sprawdź: Co to jest standard opieki okołoporodowej i co zawiera?

Jak w swoim oficjalnym stanowisku w tej sprawie informuje Fundacja Rodzić po Ludzku, zmiany te wprowadzono na wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej i nie były one konsultowane z żadnym środowiskiem zaangażowanym w opiekę okołoporodową, a co więcej – zostały wprowadzone do ustawy już po konsultacjach społecznych i zatajone. Zmiana w ustawie zaszła w czerwcu 2016, informacja o niej wyszła na jaw dopiero w grudniu.

Wprowadzone zmiany w Ustawie o działalności leczniczej likwidują aktualnie obowiązujące standardy medyczne dotyczące prowadzenia porodu fizjologicznego, łagodzenia bólu w trakcie porodu, postępowania w ciąży powikłanej, określonych patologii i niepowodzeń położniczych. Dotychczasowe standardy medyczne zostaną ograniczone do zaledwie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej. Dotychczasowe standardy będą obowiązywały maksymalnie do końca 2018 roku.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia standardy medyczne nie powinny stanowić bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa, a zaistniałe zmiana „ma charakter porządkujący”.

„Została wprowadzona z uwagi na to, że standardy medyczne – jako zbiory rekomendacji (zaleceń), które odnoszą się do określonych działań w obszarze medycyny – nie powinny mieć charakteru prawnego, a co za tym idzie nie powinny stanowić  bezwzględnie obowiązującego prawa” –informuje ministerstwo.

Jak wyjaśnia Fundacja: „likwidacja standardu pozbawi kobiety możliwości wniesienia skargi, ponieważ nie będą miały do czego się odwołać. Jakość opieki, jaką otrzyma rodząca, będzie zależna od decyzji ordynatora lub lekarza, zwyczajów i rutyn panujących w danej placówce”. Kobiety po prostu stracą swoje prawa, które zostały zawarte w rozporządzeniu (m.in. możliwość wybierania dowolnej pozycji w czasie porodu, możliwość przyjmowania przejrzystych płynów, możliwość nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie). To cofa nas do czasów opresyjnego położnictwa drugiej połowy XX wieku i przekreśla lata pracy różnych środowisk nad poprawą warunków rodzenia.

Od wczoraj petycję do premier Szydło podpisało już blisko 25 000 osób. Możesz ją podpisać TUTAJ.

Więcej na temat przysługujących kobietom praw w opiece okołoporodowej możecie dowiedzieć się z tego artykułu oraz tej kampanii.

Źródło: Fundacja Rodzić po Ludzku, mz.gov.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.