nowe standardy opieki okołoporodowej
Pin It

Najnowszy standard opieki okołoporodowej w Polsce, którego projekt przedstawiono w kwietniu tego roku, został opublikowany w formie rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Nowy standard opieki okołoporodowej zakłada m.in. poprawę bezpieczeństwa i komfortu rodzącej, ochronę kobiet i dzieci przed nadmierną medykalizacją, ujednolicenie zasad opieki nad rodzącą, informowanie podopiecznej na temat organizacji opieki okołoporodowej i praw pacjenta, propagowanie edukacji przedporodowej, której celem jest obniżenie lęku kobiet przed porodem, a przez to ograniczenie liczby cięć cesarskich oraz upowszechnianie karmienia naturalnego.

Szczegółowe zmiany opisaliśmy w tym artykule: Nowe standardy opieki okołoporodowej – co konkretnie się zmieni?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej zostało podpisane 16 sierpnia 2018 r., jednak dopiero w tym tygodniu opublikowano je na stronie internetowej.

Możemy przeczytać je tutaj.  

Najnowszy standard ma obowiązywać od 1 stycznia 2019 r., z wyjątkiem przepisów części XIII ust. 3 pkt 8 załącznika do rozporządzenia, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Polecamy również:

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.