Poprawa dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w zakresie kompleksowej opieki nad matką i dzieckiem
Pin It

Bezpłatne badania prenatalne dla ciężarnych przed 35. rokiem życia, spotkania edukacyjne dla kobiet przed 21. tygodniem ciąży czy rehabilitacja po porodzie – to tylko niektóre z działań realizowanych na Opolszczyźnie. Do końca kwietnia 2019 roku na obszarze całego województwa będzie trwał projekt, który ma objąć kompleksową opieką matki i dzieci. Do udziału w nim mogą zgłaszać się kobiety będące na najwcześniejszym etapie ciąży (potwierdzonej przez lekarza!). Pierwsze zajęcia dla nich ruszają już w najbliższy czwartek, 6 lipca.

Projekt „Poprawa dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w zakresie kompleksowej opieki nad matką i dzieckiem” skierowany jest do kobiet w ciąży i połogu, a także noworodków i dzieci do 2. roku życia. Do udziału w nim mogą zgłaszać się panie, które właśnie dowiedziały się o tym, że są w ciąży. Dzięki temu będą mogły uzyskać profesjonalne wsparcie już od najwcześniejszego etapu ciąży, a następnie przez cały okres jej trwania, a także w połogu i do czasu ukończenia przez dziecko 2. roku życia. Celem projektu jest poprawa jakości opieki nad matką i ochrona zdrowia dziecka w kierunku niwelowania nieprawidłowości w jego rozwoju.

Kobieta przystępująca do projektu będzie mogła skorzystać bezpłatnie m.in. ze spotkań edukacyjnych od najwcześniejszego etapu ciąży, z możliwości przeprowadzenia badań prenatalnych dla kobiet poniżej 35. roku życia (USG genetyczne i badanie krwi), rehabilitacji po porodzie u fizjoterapeuty, poradnictwa laktacyjnego czy możliwości badania KTG i kontroli tętna płodu u położnej, blisko swojego miejsca zamieszkania. Noworodki i dzieci do 2. roku życia, przede wszystkim z grupy ryzyka (zbyt długi lub zbyt szybki poród, poród zabiegowy, cesarskie cięcie, obniżona punktacja w skali Apgar w zakresie napięcia mięśniowego), zostaną objęte profesjonalnym wsparciem w kierunku rozwoju psychoruchowego, wczesnej interwencji, zaburzeń karmienia. Projekt obejmuje też szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci urodzonych do dwóch lat wstecz (przed wejściem w życie obowiązkowego szczepienia dla noworodków urodzonych po 1 stycznia 2017 roku). W ramach projektu przewidziano także specjalistyczne wsparcie dla rodzin, które doświadczyły straty dziecka oraz oczekujących na dziecko z wadą letalną. Po pomoc będą mogły zgłaszać się również rodziny będące w trudnej sytuacji życiowej bądź psychologicznej oraz będące w sytuacji niechcianej i nieplanowanej ciąży. Przez całą dobę będzie dla nich czynny „Telefon dla życia”.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Można do niego przystąpić w dobrowolnym momencie, jednak pierwszeństwo w skorzystaniu z poszczególnych możliwości będą miały te panie, które zgłoszą się już na samym początku ciąży (po potwierdzeniu ciąży przez lekarza).

Projekt realizowany jest w województwie opolskim w jego trzech obszarach: północnym (obejmującym powiat kluczborski, brzeski, oleski), środkowym (powiat opolski, nyski, prudnicki) oraz południowym (powiat strzelecki, krapkowicki, kędzierzyńsko-kozielski i głubczycki). Dzięki temu mieszkanki poszczególnych obszarów będą mogły skorzystać z projektu blisko swojego miejsca zamieszkania. W każdym z powiatów będzie uruchomiony punkt koordynujący, który będzie udzielał wszelkich informacji. Główny punkt koordynacyjny projektu rusza 3 lipca w NZOZ Zdrowa Rodzina przy ul. Krapkowickiej 10A w Opolu. Tutaj startują też pierwsze zajęcia dla kobiet będących przed 21. tygodniem ciąży i zamieszkujących rejon środkowy województwa.

Dobry początek ciąży

Obecnie opieka okołoporodowa jest dostępna przede wszystkim dla mieszkanek dużych miast i skupia się głównie na szkołach rodzenia. Aktualnie w ramach NFZ można korzystać też ze spotkań edukacyjnych z położną dopiero od 21. tygodnia ciąży raz w tygodniu, a od 32. tygodnia – dwa razy (szczegóły tutaj). Udział w projekcie daje możliwość skorzystania ze wsparcia położnej już od samego początku ciąży. To etap, kiedy w głowie ciężarnej rodzi się najwięcej pytań. Jak o siebie zadbać? Na co uważać? Co jeść, a czego unikać? Jakie badania wykonać? Czy przyjmować suplementy? Jak sobie radzić z typowymi objawami ciąży i zmianami, jakie zachodzą w organizmie? – to jedne z tych wątpliwości, które najczęściej się wtedy pojawiają. Podczas spotkań z położną oprócz powyższych zostaną omówione też tematy dot. m.in.: zasad zdrowego odżywiania w ciąży, przebiegu ciąży i rozwoju płodu, stanów emocjonalnych w czasie ciąży, prawidłowego przybierania na wadze, współżycia w czasie ciąży i po porodzie, karmienia piersią czy tego, jak przygotować się do porodu. Poruszane zagadnienia będzie można szczegółowo rozwinąć na późniejszym etapie, już w ramach spotkań edukacyjnych z położną po 21. tygodniu ciąży w ramach NFZ. Zakres wiedzy uczestniczek projektu będzie stopniowo rozszerzany i dostosowany do poszczególnych etapów ciąży. Da to możliwość zdobycia gruntownej i rzetelnej wiedzy na temat ciąży, porodu, połogu, laktacji czy pielęgnacji niemowlaka.

Zajęcia dla kobiet do 21. tygodnia ciąży obejmują 10 spotkań, każde po 90 minut. Poprowadzą je położne i specjaliści z zakresu opieki nad kobietą w ciąży i noworodkiem. Będą realizowane w grupach.

Pierwsze spotkanie dla kobiet we wczesnej ciąży (potwierdzonej przez LEKARZA) zamieszkujących rejon środkowy województwa rusza w czwartek (6 lipca) o godz. 17.00 w Zdrowej Rodzinie w Opolu. Zapisy i wszelkie informacje na temat przystąpienia do projektu można uzyskać w głównym punkcie koordynacyjnym projektu w Zdrowej Rodzinie przy ul. Krapkowickiej 10A, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00 (tel. 577 999 037). Tam uzyskacie również informację o innych terminach spotkań i innych miejscach, w których planowane są spotkania.

Lepsza jakość opieki

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014–2020. Województwo opolskie boryka się z problemem ujemnego przyrostu naturalnego i niską dzietnością. Projekt ma wpłynąć na zwiększenie liczby urodzeń oraz na zwiększenie dostępu do wysokiej jakości usług w zakresie zdrowia.

Portal Siostra Ania jest partnerem projektu.

(Marta Mandżak-Matusek)


Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.