Pin It

W opolskim Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w ciągu ostatnich trzech lat wydano aż kilkanaście milionów złotych na poprawę warunków opieki nad matką i dzieckiem. W tym czasie powstał Bank Mleka, Ośrodek Kompleksowej Diagnostyki Niepłodności oraz realizowany jest program „Poprawy opieki nad matką i dzieckiem”.

Jak mówi dyrektor placówki, Edward Puchala: Śmiało można zaryzykować tezę, iż województwo opolskie najlepiej w kraju troszczy się o swoich mieszkańców starających się o powiększenie rodziny, oczekujących narodzin potomka oraz już cieszących się rodzicielstwem, obejmując kompleksową opieką medyczną kobiety w ciąży, najmłodszych Opolan oraz ich rodziców. W żadnym innym województwie kobiety w ciąży nie mają możliwości bezpłatnego wykonania badań prenatalnych bez względu na swój wiek (NFZ refunduje badania prenatalne po 35. roku życia), a rodzice nie mogą liczyć na powszechny dostęp do bezpłatnych porad np. dotyczących udzielania pierwszej pomocy dziecku, porad fizjoterapeuty dla pań po porodzie, czy porad w zakresie prawidłowego żywienia zarówno dziecka, jak i całej rodziny. Warto te standardy utrzymywać i popularyzować.

Program „Poprawy opieki nad matką i dzieckiem” realizowany jest na terenie całego województwa opolskiego i pisaliśmy już o nim w kontekście wyjątkowości i zasięgu świadczeń medycznych z jakich korzystać mogą przyszłe i obecne mamy (zobacz TU). W ramach projektu kobiety oczekujące dziecka mogą między innymi korzystać z bezpłatnych badań prenatalnych, nawet jeśli nie ukończyły 35. roku życia, spotkań edukacyjnych z położnymi już od 21. tygodnia ciąży, a panie po porodzie otrzymać mogą darmowe wsparcie laktacyjne, dodatkową opiekę położnej, rehabilitację bez względu na to, czy rodziły siłami natury, czy przez cesarskie cięcie. Dzieci natomiast otaczane są opieką specjalistów, która dotyczy szczególnie rozpoznania nieprawidłowości w rozwoju psychoruchowym małego dziecka, wczesnej interwencji terapeutycznej, niwelowania nieprawidłowości w rozwoju psychospołecznym i psychomotorycznym dzieci do drugiego roku życia, a także terapii neurologopedycznej związanej z zaburzeniem karmienia i mowy.

Od ponad dwóch lat w Opolu działa Bank Mleka, dzięki zasobom którego już 206 wcześniaków karmionych było lub jest nadal, kobiecym mlekiem. Pod koniec ubiegłego roku działalność rozpoczął Ośrodek Kompleksowej Diagnostyki Niepłodności, których dotychczas przyjął 160 par mieszkających w województwach: opolskim, dolnośląskich, mazowieckim. Pracownicy Ośrodka mają na swoim koncie pierwsze sukcesy, 14 par czeka na narodziny dziecka.

 


źródło: nto.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.