mezczyzna przy porodzie
Pin It

Poród z mężem/partnerem to powszechna praktyka na polskich porodówkach i w większości przypadków nikogo nie dziwi widok mężczyzny na sali porodowej. Niektórzy naukowcy ostrzegają jednak, że tylko 15 procent panów jest gotowych na tak silne przeżycie. 

– Udział mężczyzny w narodzinach dziecka może niekorzystnie wpłynąć na relacje seksualne rodziców – przed takimi konsekwencjami porodu rodzinnego przestrzegali specjaliści podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach w 2017 roku.

Takie stanowisko zaprezentowali podczas panelu poświęconego życiu seksualnemu po leczeniu kardiologicznym i onkologicznym prof. Violetta Skrzypulec-Plinta – kierownik Katedry Zdrowia Kobiety i Zakładu Seksuologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach, dr hab. Marek Krzystanek – kierownik Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej SUM oraz dr hab. Agnieszka Drosdzol-Cop – kierownik Zakładu Patologii Ciąży.

Według ginekolog prof. Skrzypulec-Plinty, fizjologiczne obrazy z porodu nie są podniecające, dlatego mężczyźni mogą mieć później z tym problem. Poród śni się potem połowie z nich. Jest może 15 proc. mężczyzn, którzy są na to przygotowani, pozostali – nie” – tak wizję wspólnego porodu oceniła ginekolog, która sama od zawsze była przeciwna towarzystwie mężczyzn przy porodzie.

Psychiatra dr hab. Marek Krzystanek dodał, że kobieta w roli matki nie jest dla mężczyzny podniecająca.

– Mówimy oczywiście tylko i wyłącznie o aspekcie seksualnym i mężczyznach, którzy nie są przygotowani do końca na to, co zobaczą. To kwestia edukacji – jeżeli ta edukacja jest w porządny sposób przeprowadzona, taki mężczyzna wie, co zobaczy, nie mdleje, a potem nie śni mu się to po nocach. Oceniamy, że ta edukacja jest jednak kiepska i mężczyźni nie są przygotowani na ten widok, w efekcie z ich obecności przy porodzie jest więcej złych niż dobrych konsekwencji – sprecyzował w rozmowie z PAP.

Źródło: focus.pl


Jakie są Wasze doświadczenia? Zgadzacie się z ekspertami czy jesteście zupełnie innego zdania?

Polecamy również teksty:

 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.