obecnosc kota w domu a noworodek
Pin It

Obecność kota w domu blokuje gen odpowiedzialny za występowanie astmy u noworodków – do takich wniosków doszli duńscy naukowcy.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach portalu Science Nordic.

W badaniach przeprowadzonych przy Copenhagen Studies on Astma in Childhood Research Center (COPSAC) wzięło udział 377 dzieci, których matki chorowały na astmę. W takich przypadkach istnieje zwiększone prawdopodobieństwo, że maluch jest nosicielem genu nazywanego TT. Jego aktywacja podwaja natomiast prawdopodobieństwo zachorowania na astmę.

Naukowcy badali geny dzieci i gromadzili informacje na temat ich wychowania i otoczenia, zarówno pobierając próbki z domu dziecka, jak i otrzymując materiały zebrane przez rodziców.

Okazało się, że sama obecność kota w domu, w którym będzie mieszkać noworodek, może zneutralizować określoną odmianę genu 17q21, zwaną TT.

Wyniki badania zaskoczyły jego współautora Hansa Bisgaarda, profesora pediatrii i szefa COPSAC. Nie dlatego, że miałyby prowadzić do nowych terapii – tego nie zapewnią – ale ponieważ pokazują, że geny odpowiedzialne za chorobę można aktywować i dezaktywować w zależności od otaczającego nas środowiska.


Przeczytaj również: Dziecko i zwierzę w domu


– Dla mnie jest to podstawowe przesłanie tego badania, ponieważ daje rozpoznanie w kierunku rozwoju choroby. Dokumentuje wzajemną zależność między genetyką a środowiskiem, w którym żyjemy oraz pokazuje, że dzieje się to na bardzo wczesnym etapie życia. – mówi Bisgaard.

Jak wynika z przeprowadzonych analiz, koty mają chronić noworodki także przed zapaleniem płuc i chorobami dolnych dróg oddechowych, np. przed zapaleniem oskrzeli.

Co ciekawe, takie lecznicze właściwości posiadają tylko te czworonogi. Żadne inne domowe zwierzę, np. pies, nie wpływa na aktywację lub dezaktywację genu TT.

Badania nie wykazują jednak, co sprawia, że koty potrafią wpływać na neutralizację wspomnianego genu i zapobieganie astmie.

– To badanie jest bardzo interesujące, ponieważ – jeśli potrafimy wyjaśnić te mechanizmy – otwiera możliwości ich wykorzystania i ochrony przed chorobą. – komentuje jeden z badaczy.

Źródło: sciencenordic.com


Polecamy: 

Problem z kotem? Toksoplazmoza a ciąża

Internetowe koty inne niż zwykle. Kocie macierzyństwo w 20 odsłonach

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.