omega-3 a poród
Pin It

Kobiety, które w ciąży posiadają w osoczu krwi niskie stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 są bardziej narażone na urodzenie wcześniaka – informują naukowcy.

Wyniki badania ukazały się na łamach czasopisma „EBioMedicine”.

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health (USA) oraz Statens Serum Institut (Dania), po pobraniu od kobiet próbek krwi w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, doszli do wniosku, że panie z niskim stężeniem kwasów omega-3 – kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA) – były bardziej narażone na przedwczesny poród (przed 34. tygodniem ciąży) niż panie, u których stężenie tych substancji było wyższe.

Okazało się, że ryzyko przedwczesnego porodu u kobiet, u których kwasy omega-3 stanowiły mniej niż 1,6 proc. wrastało aż 10 razy bardziej niż w przypadku pań, u których odsetek ten wynosił przynajmniej 1,8 proc.

Wyniki te potwierdzają tylko, jak ważne jest częste spożywanie przez ciężarne nienasyconych kwasów tłuszczowych EPA i DHA, które zawarte są w takich rybach, jak makrela, sardela, łosoś, tuńczyk czy dorsz. Oprócz zmniejszenia ryzyka przedwczesnego porodu, ich wysokie stężenie we krwi może oznaczać także mniej problemów poznawczych i kardiometabolicznych w późniejszym życiu dla samego dziecka.

Polecamy również: Kwasy omega-3 w ciąży – dlaczego są tak ważne?

Koordynator badania Sjurdur F. Olsen, w obliczu powszechnego strachu przed wysoką zawartością rtęci w rybach, zachęca jednak do dokonywania świadomych wyborów w kwestii rodzajów ryb. Unikanie ich wszystkich dla zasady, może pozbawić kobiety ważnych dla zdrowia jej i dziecka składników.

Jak dodaje naukowiec, konsumenci, a zwłaszcza ciężarne, powinni zapoznać się z zaleceniami wydanymi w zeszłym roku przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków i Agencję Ochrony Środowiska, by bezpiecznie dokonywać zakupu ryb i innej żywności.

Źródło: PAP

Przeczytaj:

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.