palenie w ciazy konsekwencje dla dziecka
Pin It

Córki kobiet, które podczas ciąży miały nadwagę lub paliły papierosy, częściej chorują na zespół policystycznych jajników – informują naukowcy ze Szwecji.

Wyniki badania zostały opublikowane na łamach „British Journal of Obstetrics and Gynaecology”(BJOG).

Zespół policystycznych jajników występuje u 1 na 10 kobiet i stanowi najczęstszą przyczynę niepłodności. Oprócz bolesnych i często nieregularnych cyklów miesiączkowych, kobiety zmagają się z torbielami jajników i wysokim poziomem testosteronu.


Więcej na ten temat przeczytasz w obszernym artykule: PCOS a ciąża, czyli problemy z jajnikami


Choć problem jest tak powszechny (podobnie jak endometrioza), to wciąż przyczyny powstawania zespołu policystycznych jajników nie są do końca znane. Coraz więcej badań sugeruje, że może być on wywołany czynnikami środowiskowymi w łonie matki. Również najnowsze doniesienia naukowe odnoszą się do okresu prenatalnego.

Heiddis Valgeirsdottir z uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) oraz jej koledzy przestudiowali dane dotyczące ciąż wszystkich kobiet, które urodziły córki w Szwecji pomiędzy rokiem 1982 a 1995. Porównali je z danymi dotyczącymi córek, z których najstarsze są obecnie po trzydziestce.

Jak się okazało:

  • córki kobiet z nadwagą lub otyłością podczas ciąży były 1,5 do 2 razy bardziej podatne na zdiagnozowanie zespołu policystycznych jajników niż te, których matki podczas ciąży miały prawidłową wagę. Nadwaga podczas ciąży podnosi poziom testosteronu, co zdaniem specjalistów może wpływać na rozwój płodu i prowadzić do wystąpienia zespołu policystycznych jajników.
  • córki matek, które wypalały od 1 do 9 papierosów dziennie w czasie ciąży, były 1,3 razy bardziej podatne na rozpoznanie tego zespołu niż te, których matki były niepalące. Zdaniem Valgeirsdottir dym papierosowy może uszkadzać jajniki rozwijającego się płodu.

Wyniki najnowszych badań pokazują, że o konsekwencjach palenia czy dużej nadwagi w czasie ciąży należy zatem myśleć nie tylko w kontekście tu i teraz, ale także długofalowo i przyszłościowo.

Więcej na temat innych konsekwencji palenia papierosów przeczytasz w tym miejscu.

Polecamy również: 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.