Pin It

Karmienie wcześniaków mlekiem z piersi – w ilości stanowiącej co najmniej połowę dziennego zapotrzebowania na pokarm – może wspomagać rozwój ich mózgów i zapobiegać występowaniu różnorakich problemów neurologicznych.

Takie wnioski wypływają z nowego badania przedstawionego podczas konferencji Pediatric Academic Societies 2016.

W ostatnich tygodniach ciąży, gdy wiele narządów jest już w pełni wykształconych, układ neurologiczny nadal intensywnie się rozwija. Z tego powodu dzieci urodzone przedwcześnie często borykają się z licznymi zaburzeniami neurologicznymi. Jak można wspomóc rozwój ich mózgu już poza ciałem matki i zapobiec wystąpieniu poważnych powikłań? Postanowili to sprawdzić naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis (USA).

Na potrzeby badania zatytułowanego „Wpływ spożycia mleka kobiecego w pierwszym miesiącu życia na rozwój mózgu wcześniaków” naukowcy obserwowali zróżnicowaną pod względem społeczno-demograficznym grupę 77 amerykańskich wcześniaków z oddziału intensywnej terapii noworodkowej. Wszystkim dzieciom wykonano dwa badania MRI mózgu: w czasie snu i w czasie czuwania. Oba przeprowadzono w terminie ich przewidywanego urodzenia, czyli kilka tygodni po faktycznym porodzie. Zdjęcia miały posłużyć naukowcom do oceny objętości mózgów dzieci oraz oszacowania powierzchni ich kory mózgowej.

Polecamy: Skrajne wcześniaki, które wygrały walkę o życie. Trwa akcja „Jestem Superbohaterem”

„Okazało się, że wcześniaki, które w pierwszym miesiącu życia spożywały mleko matki w ilości stanowiącej co najmniej połowę dziennego zapotrzebowania na pokarm, miały lepiej rozwinięte mózgi, wykazujące znacznie mniej różnic w stosunku do dzieci urodzonych o czasie. Całkowita objętość ich tkanki mózgowej oraz powierzchnia kory była porównywalna do noworodków donoszonych” – mówi dr Cynthia Rogers, główna autorka badania. Inaczej sytuacja wyglądała u maluchów karmionych wyłącznie mieszanką.

„Zmiany w objętości mózgu i powierzchni kory mózgowej mogą wpływać na iloraz inteligencji, powodować problemy z uwagą i regulacją emocjonalną w późniejszym życiu. Dlatego możemy podejrzewać, że indukowany mlekiem matki przyspieszony rozwój mózgu u wcześniaków może zapobiec wystąpieniu wielu z tych problemów i zapewnić lepsze wyniki rozwojowe” – podkreśla dr Rogers.

Jak dodaje badaczka, w kilku wcześniejszych badaniach wykazano związek między przedwczesnym porodem a zaburzeniami psychicznymi w późniejszym dzieciństwie. „Wyniki naszych sugerują, że być może także przed nimi da się uchronić część wcześniaków” – wyjaśnia.

Polecamy: Niesamowity film: Wcześniak ważący pół kilograma i jego pierwsze 3 miesiące życia

„W kolejnych latach zamierzamy kontynuować obserwacje wspomnianej tu grupy dzieci, aby potwierdzić, że karmienie mlekiem matki naprawdę tak pozytywnie wpływa na mózg wcześniaków oraz może poprawić ich funkcje poznawcze” – dodaje autorka pracy.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.