nowe standardy opieki okołoporodowej zmiany 2018
Pin It

Nowe standardy opieki okołoporodowej mają być kodeksem praw pacjentki, który reguluje to, co przysługuje kobiecie w trakcie porodu i po nim. Nie będzie jednak określać standardów postępowania medycznego, a jedynie standardy organizacyjne opieki zdrowotnej w czasie ciąży, porodu i połogu, a także nad noworodkiem.

– Nowe organizacyjne standardy opieki okołoporodowej to kodeks praw pacjentki, tak by kobieta wiedziała, co jej przysługuje, co ją czeka w trakcie porodu i później – tak o nowych przepisach powiedział dziś minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Nowe standardy okołoporodowe to zbiór praw należnych ciężarnym, które na mocy nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, dotyczą jedynie organizacji opieki zdrowotnej w czasie ciąży, porodu i połogu. Nie określają natomiast standardów postępowania medycznego.

Nowe przepisy organizacyjne są odpowiedzią na głosy kobiet, które domagają się poszanowania swoich praw i potrzeb w trakcie porodu. Uwzględniają także postulaty ekspertów. Ich projekt przygotował zespół powołany w ministerstwie zdrowia, w składzie którego byli lekarze, dyrektorzy podmiotów leczniczych. Minister podkreślił, że projekt standardów był szeroko konsultowany oraz wskazał, że nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość aktów prawnych dotyczących tego zagadnienia.

Co się zmieni?

Nowe przepisy regulujące procedury postępowania z ciężarnymi kładą nacisk na fizjologię ciąży i obniżenie medykalizacji porodu, a szczególną opieką mają zostać objęte pacjentki z ciążą trudną oraz te, u których doszło np. do poronienia, urodzenia martwego lub ciężko chorego dziecka.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko wskazała, że wśród najważniejszych zmian jest m.in. likwidacja obowiązkowej hospitalizacji po 41. tygodniu ciąży.  Jak wyjaśnia wiceminister, przymus ten stwarzał dodatkowy stres dla kobiet. Decyzję, jak powinna wyglądać opieka nad taką ciężarną będzie podejmował jej lekarz prowadzący.

Ważnym punktem nowych zasad będzie wprowadzenie rozwiązań zmniejszających nadmierną medykalizację porodu. W związku z tym, duży nacisk będzie kładziony na prawo do znieczulenia oraz zapewnienie intymności przy porodzie. Minister zdrowia podkreślił także prawo do do obecności partnera przy porodzie.

Dążeniem resortu jest również obniżenie odsetka wykonywanych w Polsce cięć cesarskich.

Ważnym zapisem w nowych przepisach jest też wprowadzenie przepisów promujących naturalne karmienie. Jak podkreśliła wiceminister, obecnie wiele kobiet ma z tym problem i podjęcie działań promocyjnych w tym kierunku jest niezbędne.

W przypadku stwierdzenia nieskutecznego karmienia piersią, personel szpitala będzie zobowiązany zdiagnozować problem i wdrożyć postępowanie zgodne z aktualną wiedzą na temat laktacji, w celu umożliwienia skutecznego nakarmienia noworodka mlekiem z piersi matki.

Kolejnym nowym elementem jaki wprowadzono jest też ocena wystąpienia czynników ryzyka depresji oraz wsparcie psychologiczne.

Dotychczasowe standardy będą obowiązywały do końca 2018 r.


Źródło: rynekzdrowia.pl, polsatnews.pl

Przeczytaj również: 

Nowe standardy opieki okołoporodowej: co może się zmienić?

Jest szansa na obowiązkowe badania w stronę depresji poporodowej w ramach standardów opieki okołoporodowej

Trwa monitoring opieki okołoporodowej na polskich porodówkach – wypełnij ankietę i dołącz do akcji

 

 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.