Międzynarodowy Dzień Dziewczynek
Pin It

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. To coroczne święto obchodzone od 2011 roku, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest przybliżenie społeczeństwu wyzwań, przed którymi stoją dziewczynki na całym świecie.

Jak informuje zeszłoroczny raport organizacji Save the Children, co siedem sekund na świecie wychodzi za mąż dziewczynka, która nie ukończyła 15. roku życia. W Afganistanie, Indiach, Jemenie czy Somalii za mąż wydawane są nawet 10-latki. Małżeństwo w tak młodym wieku pozbawia dziewczynki możliwości edukacji i najczęściej oznacza dla nich bardzo wczesne macierzyństwo. Jak zaznaczają autorzy raportu, urodzenie dziecka przed osiągnięciem dojrzałości fizycznej wiąże się dla tych dziewcząt ze zwiększonym ryzykiem śmierci i powikłań okołoporodowych. Ponadto dziewczynki narażone są na przemoc, wykorzystywanie i gwałt.

Autorzy raportu sporządzili ranking krajów oceniających sytuację dziewcząt. Wzięli w nim pod uwagę takie kryteria, jak: małżeństwa dzieci, wskaźnik ciąż nastolatek, dostęp do edukacji, śmiertelność dziewcząt w wyniku komplikacji okołoporodowych, liczba kobiet w parlamencie. Najgorzej sytuacja prezentuje się w Nigrze, Czadzie, Republice Środkowoafrykańskiej, Mali i Somalii. Najlepiej – w Szwecji, Finlandii, Norwegii, Holandii i Belgi. Na 144 państwa Polska znalazła się na 22. miejscu.

Źródło: PAP

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.