leki przeciwbólowe a ciąża
Pin It

Zażywanie w czasie ciąży popularnych leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol czy ibuprofen, może zmniejszać płodność potomstwa – informują naukowcy.

Wyniki badania opublikowano na łamach pisma “Environmental Health Perspectives”.

Jak zaznaczają autorzy badania, naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego, oprócz obniżania zdolności rozrodczych u dzieci, stosowanie leków przeciwbólowych powoduje specyficzne zmiany chemiczne w DNA (tzw. zmiany epigenetyczne), przez co może negatywnie wpływać także na płodność następnych pokoleń (wnuków i prawnuków).

To nie pierwsze badania dotyczące konsekwencji stosowania leków przeciwbólowych u ciężarnych. Wcześniejsze prace m.in. na szczurach wykazały, że podawanie samicom spodziewających się potomstwa leków przeciwbólowych prowadzi do zmniejszenia liczby komórek rozrodczych u ich córek.

Najnowsze badania zostały przeprowadzone na fragmentach jąder i jajników pobranych z ludzkich płodów. Pochodziły one z ciąży, która zakończyła się przedwcześnie w pierwszym trymestrze. Hodowano je przez siedem dni w obecności paracetamolu lub ibuprofenu w dawkach stosowanych w łagodzeniu bólu u ludzi.

W wyniku tygodniowej ekspozycji na którykolwiek z wspomnianych leków następował spadek liczby gonocytów, tj. pierwotnych komórek płciowych, z których ostatecznie powstają komórki rozrodcze (gamety) – męskie w jądrach i żeńskie w jajnikach. We fragmentach jąder płodów liczba gonocytów spadała – w porównaniu z hodowlami kontrolnymi – o 28 proc. pod wpływem paracetamolu i o 22 proc. pod wpływem ibuprofenu, natomiast w tkankach pobranych z jajników płodowych – odpowiednio o 43 proc. i 49 proc.

Naukowcy zwracają uwagę na niepokojącą zależność. Chodzi o to, że dziewczynki rodzą się ze ściśle określoną liczbą tzw. pierwotnych pęcherzyków jajnikowych, z których rozwijają się oocyty, czyli komórki jajowe. Jeśli liczba tych komórek od urodzenia jest znacznie zredukowana, może powodować to w przyszłości ograniczenie płodności i wcześniejszą menopauzę.

Kolejną rzeczą, którą badali naukowcy był wpływ leków przeciwbólowych na fragmenty jąder pobranych z płodów męskich w drugim trymestrze ciąży i wszczepionych myszom, którym podawano paracetamol lub ibuprofen. Jak się okazało, u gryzoni, którym podawano paracetamol zmniejszała się liczba gonocytów w przeszczepionej tkance jąder płodowych – odpowiednio o 17 proc. już po jednym dniu dawkowania leku i o 30 proc. o siedmiu dniach.

Jeszcze inne doświadczenia przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Edynburskiego sugerują, że negatywny wpływ leków przeciwbólowych na płodność jest spowodowany przez to, że hamują one produkcję prostaglandyn – związków, które nie tylko biorą udział w powstawaniu doznań bólowych, ale też pełnią ważne funkcje w jajnikach i jądrach.

Ponadto, obydwa leki były odpowiedzialne za uruchamianie w komórkach procesów prowadzących do chemicznej modyfikacji DNA, czyli do tzw. zmian epigenetycznych, które nie wpływają na sekwencje genów, ale na ich aktywność. Przez to, że zmiany te mogą być dziedziczone, negatywne skutki (tj. obniżeenie płodności) powodowane stosowaniem leków przeciwbólowych mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom – dodają autorzy pracy.

Naukowcy podkreślają, że ich badania nie zmieniają dotychczasowych zaleceń odnośnie stosowania leków przeciwbólowych podczas ciąży. Zalecają jednak ich przemyślane i zgodne z zaleceniami stosowanie.

Według obecnych wskazań, jeśli to konieczne, ciężarna może spożywać paracetamol w najmniejszej możliwej dawce i przez możliwie najkrótszy czas.

Źródło: PAP


Polecamy również:

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.