badanie na HIV
Pin It

Lekarz nie zlecił kobiecie w ciąży badania na obecność wirusa HIV. Kobieta urodziła synka, który zaraził się wirusem. Chłopiec jest w trakcie leczenia.

Ginekolog ma obowiązek poinformować kobietę o konieczności wykonania odpowiednich badań. Wśród nich jest także badanie na obecność wirusa HIV, które zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej powinno być wykonane do 10 tygodnia ciąży oraz ponownie między 33. a 37. tygodniem ciąży. Pozwala to na wczesne wykrycie zakażenia i podjęcie odpowiednich kroków.

Jak podaje Gazeta.pl ostatnio odnotowano dwa przypadki HIV u dzieci. Półtoraroczna dziewczynka zmarła, a roczny chłopiec jest w trakcie leczenia. Ich matki były pod stałą opieką lekarską w trakcie ciąży. Jedna z kobiet zrobiła badanie w pierwszej ciąży i wynik wyszedł negatywnie. W czasie drugiej ciąży lekarz nie zlecił badania, tylko przepisał poprzedni wynik.

Badanie na obecność HIV jest obowiązkowe i można je zrobić za darmo. Więcej na temat tego badania przeczytasz tutaj.

Sprawdź, jakie badania wykonać w ciąży.

Źródło: Gazeta.pl, Rynek Zdrowia

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.