kwas foliowy a padaczka
Pin It

Kwas foliowy to niezbędny składnik dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka. Zapobiega on wadom ośrodkowego układu nerwowego u dziecka. Jak pokazują najnowsze badania, szczególne korzyści z jego przyjmowania odniosą dzieci mam chorujących na padaczkę – u nich kwas foliowy zmniejsza ryzyko zakłóceń rozwoju mowy.

Padaczka jest chorobą neurologiczną dotykającą około 1 procenta osób na całym świecie. Wiele z nich to kobiety w wieku rozrodczym. Dzięki postępowi medycyny ponad 90 procent ciężarnych z tym schorzeniem rodzi zdrowe dzieci, a zatem nie jest ono przeszkodą dla macierzyństwa.

Za każdym razem jednak, kobieta planująca dzieci powinna poinformować o swoich planach lekarza, który pomoże dobrać właściwe leki kontrolujące napady padaczkowe. Niektóre są bowiem środkami potencjalnie uszkadzającymi płód.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia wad i zaburzeń rozwojowych u dziecka jest zażywanie kwasu foliowego zarówno przed poczęciem, jak i w trakcie ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Najnowsze badania zespołu Elisabeth Synnøve Nilsen Husebye z norweskiego uniwersytetu w Bergen dowodzą, że ciężarne, które biorą leki przeciwpadaczkowe i zażywają kwas foliowy zmniejszają u swoich dzieci ryzyko wystąpienia opóźnień w rozwoju mowy.

W badaniach wzięło udział 335 dzieci, których matki zażywały leki przeciwpadaczkowe w trakcie ciąży oraz 104 220 dzieci matek niedotkniętych tą chorobą. Odpowiednie leczenie epilepsji było konieczne ze względu na uporczywe ataki, które mogły się przyczynić do urazu zarówno matki, jak i płodu.

Naukowcy pod kierunkiem Elisabeth Synnøve Nilsen Husebye zebrali informacje odnośnie zażywania leków oraz kwasu foliowego przez chore w trakcie ciąży. Oprócz tego pozyskano dane na temat rozwoju zdolności językowych ich dzieci w wieku 18 miesięcy i trzech lat.

Wśród dzieci epileptyczek, które nie zażywały kwasu foliowego, ponad jedna trzecia była opóźniona w rozwoju mowy w wieku 18 miesięcy, w porównaniu do 11 proc. dzieci kobiet bez epilepsji także nie zażywających tego suplementu. W wieku trzech lat, 24 proc. dzieci mam z epilepsją niezażywających kwasu foliowego miało opóźniony rozwój mowy, w porównaniu do 6  proc. tych, które były zdrowe i tego suplementu nie brały.

Wśród matek, które zażywały kwas foliowy, tylko 17 proc. dzieci epileptyczek było opóźnionych w rozwoju mowy w wieku 18 miesięcy, w porównaniu do 11 proc. w grupie kontrolnej.

Kwas foliowy bardzo ważny już przed ciążą

Prowadząca badania Elisabeth Synnøve Nilsen Husebye zauważyła także inną ważną zależność. Opóźnienia w rozwoju mowy, które odnotowano u potomstwa epileptyczek zażywających kwas foliowy, występowały w przypadku kobiet, które zaczynały suplementować tą substancję po kilku tygodniach (średnio 6,5 tygodniu) ciąży. Natomiast, jeśli mama zaczynała brać kwas foliowy kilka tygodni przed poczęciem i kontynuowała potem kurację – opóźnienia nie występowały.

– Widoczny efekt ochronny kwasu foliowego był uderzający. Połowa ryzyka opóźnień w rozwoju mowy może zostać przypisania brakowi suplementacji tej substancji w przypadku dzieci wystawionych na działanie leków przeciwpadaczkowych – mówi Elisabeth Synnøve Nilsen Husebye.

Badaczka zwraca uwagę, że dla rozwoju mowy w każdym z przypadków, kluczowa jest suplementacja kwasu foliowego między 4. tygodniem przed poczęciem a końcem trzeciego trymestru ciąży.

– Wyniki naszych badań są ważne dla kobiet chorujących na padaczkę na całym świecie, ponieważ wiele leków przeciwpadaczkowych wpływa na sposób, w jaki kwas foliowy jest metabolizowany przez ciało, dlatego wciąż uczymy się, ile tej substancji chora potrzebuje i jak pomaga ona dzieciom – mówi Elisabeth Synnøve Nilsen Husebye.

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.