Kraków: rusza kampania na temat szkodliwości picia alkoholu w ciąży
Pin It

Każdego roku w Polsce nie mniej niż 20 na 1000 dzieci, które przychodzą na świat ma Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – wynika z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W Krakowie rusza kampania społeczna na temat szkodliwości picia alkoholu w ciąży.

Organizująca kampanię Fundacja „Zdrowie Dziecka” chce dotrzeć do kobiet planujących dziecko lub będących już w ciąży oraz do ich partnerów, rodzin i przyjaciół, by uświadomić im, że picie alkoholu w ciąży może w sposób nieodwracalny odbić się na zdrowiu dzieci, powodując u nich uszkodzenia mózgu i w przyszłości opóźnienia rozwojowe.

Organizatorzy chcą, by kampania uświadomiła też osobom z otoczenia kobiety w ciąży, że są współodpowiedzialni za nowe życie i powinni protestować, gdy kobieta sięga np. po kieliszek wina. Pomysłodawcy akcji chcą również, aby pediatrzy opiekując się dziećmi, które mają problemy, pomyśleli, że może mieć to związek z piciem alkoholu przez matkę w czasie ciąży i zaproponowali wielospecjalistyczną opiekę.

W ramach kampanii wspieranej i współfinansowanej przez gminę pojawią się w Krakowie plakaty. Będą też sporty radiowe i broszury edukacyjno-informacyjne, które trafią do gabinetów ginekologicznych, szkół rodzenia, oddziałów położniczych i placówek zajmujących się terapią uzależnień.

FAS – płodowy zespół alkoholowy, to jednostka chorobowa, którą cechuje: upośledzenie wzrastania, charakterystyczne cechy dysmorfii twarzoczaszki oraz uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorders) jest terminem szerszym obejmującym całą grupę zaburzeń: FAS (Fetal Alcohol Syndrome), częściowy FAS (Partial Fetal Alcohol Syndrome) i neurorozwojowe uszkodzenia związane z narażeniem na alkohol w życiu płodowym ARND (Alcohol Related Neurodevelopmental Disorders).

Dowiedz się więcej o FAS

Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka podkreślił, że dane pochodzące z przeprowadzonych po raz pierwszy w Polsce badań wśród dzieci dotyczących rozpowszechnienia FASD, są porażające.

– W Polsce nie mniej niż 20 na 1000 dzieci rodzi się z uszkodzeniami spowodowanymi spożywaniem przez ich matki alkoholu w ciąży. Czworo z nich ma pełne objawy FAS łącznie z dysmorfią twarzy i uszkodzeniami organów wewnętrznych, ośmioro z nich częściowy FAS, a kolejnych ośmioro ma uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy – zaznaczył Brzózka.

Dodał, że często skutki picia w ciąży nie są widoczne od razu – do pewnego wieku dziecko może się rozwijać tak jak rówieśnicy, a w pewnym momencie zaczyna odstawać od grupy, mieć problemy z koncentracją, nauką, zachowaniem.

Z FASD nie da się wyleczyć. Jak podkreślają specjaliści jedyny sposób, by temu zapobiec to nie pić alkoholu w ciąży.

W szpitalu św. Ludwika w Krakowie działa jedyne w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD, gdzie można uzyskać diagnozę i pomoc od zespołu specjalistów.

Źródło: PAP

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.