papierosy w ciazy
Pin It

Najnowsze badania australijskich naukowców potwierdzają tezę, że palenie papierosów przez kobietę w ciąży zwiększa ryzyko mózgowego porażenia dziecięcego u jej potomstwa. 

Jak informuje pismo „Frontiers in Molecular Neuroscience”, publikujące najnowsze badania naukowe, australijscy badacze potwierdzili dotychczas znany fakt: palenie papierosów przez matkę spodziewającą się dziecka negatywnie wpływa na funkcjonowanie mitochondriów, będących centrami energetycznymi komórek oraz zasilających procesy biologiczne niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Naukowcy z University of Technology w Sydney badania przeprowadzili na myszach. Młode gryzonie z wysokim poziomem stresu oksydacyjnego w mózgu, który wynikał z ekspozycji na dym papierosowy w okresie prenatalnym, przejawiały takie objawy porażenia mózgowego, jak: słabość kończyn, gorsza pamięć i obniżona zdolność uczenia się, wzmożony lęk i słabsza koordynacja ruchowa.


Jak palenie wpływa na płód? Zobacz szokujące zdjęcia


Mitochondria, które nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości przeciwutleniaczy, czyli tzw. antyoksydantów, zwalczających wolne rodniki stają się niewydajne i powodują zwiększenie poziomu stresu oksydacyjnego w mózgu. To natomiast prowadzi do uszkodzeń komórek nerwowych.

Jak komentuje autorka badań dr Hui Chen, jednym ze sposobów na zapobieganie rozwojowi tych problemów u potomstwa kobiet narażonych na działanie dymu papierosowego, może być przyjmowanie przeciwutleniaczy w postaci suplementów w okresie ciąży. Inne, wcześniejsze badania wykazały, że l-karnityna podawana matkom poprawiała pracę serca, nerek i układu oddechowego potomstwa.

– W celu uniknięcia stwarzania zagrożenia dla zdrowia dziecka, kobiety powinny przestać palić kilka miesięcy, a nawet lat przed zajściem w ciążę. Dym papierosowy wpływa bowiem na jakość komórek jajowych jeszcze przed zapłodnieniem – dodaje badaczka.

Źródło: PAP


Przeczytaj również: 

Palenie papierosów w ciąży wpływa na odległą przyszłość dziecka

Bierne palenie szkodzi zębom małych dzieci

Światowy Dzień Rzucania Palenia. Zobacz, jak palenie wpływa na płód

Palenie w ciąży powoduje zmiany w wątrobie rozwijającego się płodu

 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.