badanie na HIV
Pin It

6 października w Polsce obchodziliśmy Dzień Boskich Matek, czyli kobiet oczekujących przyjścia na świat dziecka lub będących do 12 miesięcy po porodzie, a chorujących na raka. Z tej okazji z inicjatywy Fundacji Rak’n’Roll w Warszawie odbyła się konferencja ekspertów, podczas której padły słowa bardzo ważne dla zdrowia i życia każdej ciężarnej: badanie USG piersi powinno być obowiązkowe u każdej ciężarnej.

Jak podczas konferencji powiedziała Marta Ozimek-Kędzior, inicjatorka Programu opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka Boskie Matki, członek zarządu Fundacji Rak’n’Roll: Przez 3 lata trwania Programu opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki” zgłosiło się do nas ponad 140 kobiet. Chorowały praktycznie na każdy rodzaj nowotworu. To, co zwróciło naszą uwagę to wysoka i szybko rosnąca zarazem liczba diagnoz raka piersi. W tej chwili stanowi on aż 60% wszystkich nowotworów wśród naszych Podopiecznych. Z przeprowadzonych wywiadów wynikało, że kobiety zwracały uwagę na niepokojące objawy takie jak: guzki, obrzęki, zaczerwienienia skóry piersi, ale albo same, albo przez lekarzy były uspakajane, że to typowe symptomy ciąży i po porodzie naturalnie miną.

Wiele przypadków nowotworów u ciężarnych jest diagnozowanych na tyle późno, że ich leczenie jest dużo trudniejsze.

Dlatego też, zdaniem ekspertów, najlepszym rozwiązaniem będzie objęcie wszystkich ciężarnych. Jak odnotowano na stronie Fundacji:
„W związku z danymi epidemiologicznymi oraz dostępnością badań USG zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w Stanowisku odnośnie wykonywania badania USG piersi u ciężarnych zaleca:
– dla kobiet powyżej 35 roku życia: wykonanie badania USG piersi w I trymestrze ciąży u wszystkich ciężarnych
– dla kobiet poniżej 35 roku życia:
— rozważenie badania USG piersi w I lub II trymestrze ciąży
— wykonanie w przypadku zmian w obrębie piersi takich jak: guz, zaczerwienienie lub obrzęk skóry piersi, powiększenie węzłów chłonnych pachowych – niezależnie od czasu trwania ciąży.”


źródło: www.raknroll.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.