karmienie piersią zmniejsza ryzyko sids
Pin It

Karmienie piersią przez zaledwie dwa miesiące może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) nawet o połowę – do takich wniosków prowadzą najnowsze badania. 

W badaniu wzięło udział ponad 9 000 niemowląt z różnych krajów i kultur (które obejmowały łącznie 6894 zdrowych niemowląt i 2 259 dzieci zmarłych na SIDS). Naukowcy analizowali dane zebrane z ośmiu dużych międzynarodowych badań dotyczących SIDS, które brały również pod uwagę karmienie piersią. Po przeprowadzonej analizie okazało się, że:

karmienie piersią przez zaledwie 2 miesiące może zmniejszyć o połowę ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt.

Ponadto, nawet częściowe karmienie piersią przez okres 2 miesięcy może chronić przed SIDS.

– Drugim ważnym odkryciem jest to, że każde karmienie piersią zmniejsza ryzyko SIDS, zarówno to częściowe, jak i wyłączne. Obydwa sposoby wydają się przynosić taką samą korzyść – wyjaśnia kierownik badań Fern R. Hauck, profesor medycyny rodzinnej i nauk o zdrowiu publicznym na University of Virginia w Charlottesville.


Jak definiuje WHO, o zespole nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt do 1 r.ż. mówimy, gdy nie da wyjaśnić się przyczyn zgonu niemowlęcia po dokładnej jego analizie, obejmującej pełną autopsję, badanie miejsca śmierci i przegląd historii klinicznej. W 2015 roku na skutek SIDS w samych Stanach Zjednoczonych zmarło aż 1600 dzieci. SIDS jest główną przyczyną śmierci niemowląt w wieku 1-12 miesięcy.


Prof. Hauck i jego zespół twierdzą, że dzięki tak dużej grupie badanych przypadków, wyniki ich analizy były spójne i przekonujące, pomimo faktu, że obejmowały dzieci z różnych krajów o różnych zachowaniach kulturowych.

W badaniu nie ustalono, dlaczego karmienie piersią może chronić przed SIDS.  Jednak naukowcy sugerują, że korzyści mogą wynikać z pozytywnego wpływu karmienia piersią na układ odpornościowy niemowląt i ich schemat snu.


Przeczytaj również: Jak uniknąć SIDS – najnowsze zalecenia APP


Jak dodają:

Karmienie piersią przez zaledwie 2 miesiące zmniejsza ryzyko SIDS o prawie połowę, a im dłuższy czas karmienia niemowląt, tym większa ich ochrona.

Zespół badaczy sugeruje, aby zwiększyć działania w celu podniesienia wskaźników karmienia piersią na całym świecie.

Jednym z globalnych celów żywieniowych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na 2025 r. jest to, aby co najmniej 50 procent wszystkich niemowląt karmionych była wyłącznie karmiona piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia.

Źródło: medicalnewstoday.com


Przeczytaj również:

Bezpieczny sen wcześniaka

Spowijasz swoje dziecko? Nie kładź go na boku lub na brzuszku

Karmienie piersią może złagodzić ból po cesarskim cięciu

Karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko astmy u niemowląt

Karmienie piersią może zmniejszać ryzyko białaczki u dzieci

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.