karmienie piersią a atopowe zapalenie skory
Pin It

U dzieci, które były karmione piersią występuje mniejsze ryzyko atopowego zapalenia skóry w późniejszym okresie życia – do takich wniosków doszedł zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, USA i Kanady. 

Wyniki badania zostały opublikowane na łamach pisma „JAMA Pediatrics”.

Naukowcy z King’s College London, University of Bristol, Harvard University oraz McGill University przeanalizowali dane pochodzące z badań PROBIT (PROmotion of Breastfeeding Intervention Trial). Wzięło w nich udział ponad 17 tys. matek i ich nowonarodzonych dzieci. Ich początek sięga 1996 roku.

Połowa placówek rejestrujących matki i dzieci oferowała matkom wsparcie, aby zapewnić odpowiednio długi okres karmienia piersią (zgodnie z zaleceniami WHO). Druga połowa stosowała niedbające o to praktyki.

Po upływie 16 lat od rozpoczęcia zbierania informacji, naukowcy porównali dane nastoletnich już dzieci, aby dojść do następującego wniosku:

karmienie piersią wpływało na zmniejszenie ryzyka wystąpienia atopowego zapalenia skóry o 54 proc.

W trakcie tych samych badań naukowcy przeanalizowali również dane dotyczące korelacji karmienia piersią i rozwoju astmy. I choć karmienie mlekiem matki chroniło przed wypryskiem atopowym, w przypadku ryzyka rozwoju astmy nie miało znaczenia.

Przypomnienie: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie dziecka wyłącznie mlekiem matki przez okres sześciu miesięcy, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju alergii i związanych z nią chorób.

Źródło: PAP


Przeczytaj również: 

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko najbardziej agresywnego raka piersi

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko infekcji i alergii

Zalety karmienia piersią dla dziecka

Karmienie piersią może zmniejszać ryzyko białaczki u dzieci

Karmienie piersią w Polsce – rozmowa z Tomaszem Chodkowskim

Dzieci instynktownie wiedzą, jak rozpocząć karmienie piersią (wideo)

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.