badania na depresję poporodową
Pin It

Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka od 13 do 30% kobiet. I choć skala problemu jest duża, do tej pory nikt się nim nie zajmował. Może się to zmienić. Fundacja Rodzić Po Ludzku wnioskuje o włączenie badań przesiewowych w kierunku depresji poporodowej do standardów okołoporodowych.

Depresja poporodowa to trudna, ale uleczalna przypadłość. Musi być jednak zdiagnozowana, a do tej pory nikt – poza rodziną/przyjaciółmi świeżo upieczonej matki (jeśli są świadomi problemu i nie obwiniają jej za „bycie złą matką”) – nie zajmował się tym tematem. Kobiety pozostawione bez wsparcia, nie tylko tracą radość z macierzyństwa, ale również swoje złe emocje przelewają na dziecko. A wtedy niemowlę jest rozdrażnione i płaczliwe. To z kolei pogłębia złe nastroje matki. W ten sposób koło się zamyka.

Jest jednak szansa, że wkrótce kobiety w ciąży będą otoczone opieką właśnie pod kątem depresji poporodowej. Rozpoznanie problemu ma ułatwić tzw. test depresji Becka, który prawdopodobnie w 2019 roku wejdzie do standardów opieki okołoporodowej.

Test zawiera 21 pytań wielokrotnego wyboru, na które badana odpowiada samodzielnie. Pytania dotyczą m.in. odczuwania przyjemności i smutku, poczucia winy, zainteresowania światem zewnętrznym, samooceny czy myśli samobójczych.

Badanie ma charakter wyłącznie przesiewowy, a nie diagnostyczny – diagnozą zająć się ma psychiatra.

Wszystko wskazuje na to, że od 2019 roku ciężarne i matki zaraz po porodzie będą wykonywały test depresji Becka trzykrotnie – w pierwszym trymestrze ciąży, miesiąc przed planowanym porodem oraz miesiąc po porodzie. Badanie będzie zlecał pacjentce lekarz, a ta najprawdopodobniej wykona je w trakcie wizyty w gabinecie. Jeżeli wynik wskaże więcej niż 11 punktów, lekarz będzie zobowiązany skierować pacjentkę do psychiatry.

– To, czy kobieta uda się do psychiatry, będzie leżało wyłącznie w jej gestii. Ale już samo wykonanie testu da jej wiedzę i informację, że coś takiego jak depresja poporodowa istnieje – mówi prof. Piotr Gałecki, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii, który uważa, że wprowadzenie przesiewowych badań byłoby przełomem w podejściu do depresji poporodowej w Polsce.

O uwzględnienie badań przesiewowych w kierunku depresji poporodowej do standardów okołoporodowych starała się Fundacja Rodzić po Ludzku.

Źródło: www.wysokieobcasy.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.