11 dzieci zmarlo w trakcie badań klinicznych
Pin It

W trakcie badań klinicznych przeprowadzanych w Holandii zmarło 11 dzieci. Ich matkom podawano w czasie ciąży sildenafil, składnik aktywny popularnego leku na potencję, Viagry. Miał on wpływać na lepsze ukrwienie łożyska oraz lepszy rozwój dziecka. Badania zostały przerwane, gdy okazało się, że stosowanie leku może ze skutkiem śmiertelnym uszkadzać płuca płodu.

Badania, które były prowadzone także w Kanadzie i Wielkiej Brytanii miały na celu sprawdzić, czy sildenafil poprawia ukrwienie łożyska i sprzyja lepszemu rozwojowi dziecka. W Holandii w badaniach wzięło udział 10 szpitali. Lek podano 93 kobietom z nieprawidłowo rozwijającą się ciążą, w grupie kontrolnej, otrzymującej placebo było 90 kobiet. W wyniku zażywania sildenafilu u 17 dzieci po urodzeniu pojawiły się kłopoty z płucami, a 11 z nich zmarło.

Jak donoszą informujące o sprawie dzienniki „De Volkskrant” i „The Guardian”, od 10 do 15 kobiet nie wie jeszcze, czy ich dzieci urodzą się zdrowe.

Badacze nie potrafią określić, dlaczego lek może uszkadzać płuca. Spekuluje się, że pod jego wpływem ciśnienie krwi w płucach nadmiernie rośnie i dzieci otrzymują zbyt mało tlenu. Wszystko wskazuje na to, że badania w Holandii były prowadzone prawidłowo.

Co ciekawe, w grudniu ukazały się wyniki analogicznych testów prowadzonych w Wielkiej Brytanii, które nie dały przekonujących dowodów na skuteczność leku, ale nie wskazywały też na żadne dodatkowe, związane z nim ryzyko.

Holenderski program jest prowadzony od 2015 roku. Według planów miał on trwać do 2020 roku i gromadzić w sumie 350 uczestniczek. W świetle najnowszych informacji, jego przebieg stanie się na pewno przedmiotem zewnętrznego dochodzenia.

Źródło: www.rmf24.pl, rynekzdrowia.pl

Polecamy również:

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.