dzieci
Pin It

W 2016 roku urodziło się ponad 382 tys. dzieci, czyli o prawie 13 tys. więcej dzieci niż rok wcześniej. Mimo to był to piąty z kolei rok z ujemnym przyrostem naturalnym – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Pod koniec 2016 roku ludność Polski liczyła 38,4 mln mieszkańców, z czego 6,9 mln to dzieci i młodzież w wieku 0–17 lat. Dzieci najmłodszych, w wieku 0–6 lat jest 2,7 mln.

W 2016 roku zarejestrowano o blisko 5,8 tys. mniej urodzeń niż zgonów. Współczynnik przyrostu naturalnego (liczony na 1000 ludności) był ujemny i wyniósł -0,2 prom. W 2015 roku współczynnik ten wyniósł -0,7 prom.

Ujemny przyrost naturalny notowany jest od 2013 roku. Najmniej dzieci w całym okresie po II wojnie światowej urodziło się w 2003 roku (351 tys.). Natomiast rok 1983 był rokiem ostatniego wyżu demograficznego. Wówczas urodziło się prawie o połowę więcej dzieci niż w 2016 roku.

Jak podaje GUS, w ubiegłym roku liczba ludności zwiększyła się głównie w czterech województwach: pomorskim, mazowieckim, małopolskim oraz wielkopolskim (przy czym w mazowieckim to wynik migracji, w pozostałych – przyrostu naturalnego). Ze względu na migrację i ujemny przyrost naturalny spada liczba ludności w województwie świętokrzyskim, łódzkim, opolskim i lubelskim.

Najwięcej dzieci rodzi się latem. Najczęściej noworodki przychodzą na świat we wtorki (16,4 proc.), a najrzadziej w niedziele (10,4 proc.). W ubiegłym roku rekordowym dniem pod względem liczby narodzin był 13 września – na świat przyszło wówczas 1447 dzieci.

Polecamy: Dzień urodzenia a charakter

Pod względem liczby ludności Polska znajduje się na 34. miejscu wśród krajów świata i na 6. w krajach Unii Europejskiej.

Źródło: GUS, bankier.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.