Pin It

Dziś rano, 5 października, Norweski Komitet Noblowski ogłosił nazwiska laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Jest ich dwoje, pochodząca z Iraku jazydzka działaczka społeczna Nadia Murad i Denis Mukwege, walczący z przemocą seksualną kongijski ginekolog.

Przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego, Berit Reiss-Andersen, w ten sposób argumentowała wybór laureatów: „to kobiety są szczególnie narażone na przemoc seksualną podczas konfliktu zbrojnego… Naszym celem jest oczywiście położenie temu kres”.

Mukwege to lekarz, który wraz ze swoim zespołem pomógł tysiącom ofiar przemocy seksualnej w Kongu, niejednokrotnie piętnował stosowanie przemocy oraz apelował o wsparcie Konga w walce z tym problemem.

Druga laureatka, Nadia Murad, jest jazydzką działaczką społeczną, która głośno i odważnie mówi o tym, jak bardzo cierpią kobiety żyjące na terenach objętych wojną, szczególnie prowadzoną przez Państwo Islamskie (IS).

 


źródło: PAP

Fot. EPA/PATRICK SEEGER

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.