ryzyko przedwczesnego porodu i poronienia
Pin It

Opracowane przez amerykańskich naukowców testy, wykonane do 12. tygodnia ciąży, mogą określić ryzyko przedwczesnego porodu, poronienia lub stanu rzucawkowego.

O najnowszych badaniach poinformowano na dorocznym kongresie American Association of Reproductive Medicine w Texasie.

Innowacyjny test, stworzony przez zespół z Laboratory for Reproductive Medicine and Immunology w San Francisco, wykrywa cząsteczki mikroRNA obecne w komórkach krwi w łożysku.

Do tej pory przebadano 160 ciężarnych, u których skuteczność testu okazała się bardzo wysoka. Z 90 proc. dokładnością udało się przewidzieć poronienie i stan przedrzucawkowy, a z o punkt mniejszą – 89 proc. – przedwczesny poród (przed 34 miesiącem ciąży).


Przeczytaj więcej na temat stanu przedrzucawkowego.


Stan przedrzucawkowy to zaburzenie, które niesie ze sobą ryzyko powikłań i nieprawidłowego działania wielu organów w organizmie kobiety ciężarnej. Negatywnie wpływa między innymi na nerki, wątrobę i wzrok. Najczęstszymi objawami są: podwyższone ciśnienie, białkomocz, bóle głowy i wymioty. Według statystyk, stan przedrzucawkowy dotyka około 10 proc. kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy i często prowadzi do przedwczesnego porodu.

Choć poronieniu ciężko zapobiec, to w przypadku ryzyka przedwczesnego porodu i stanu przedrzucawkowego jest to możliwe dzięki odpowiedniemu postępowaniu medycznemu.

Według autorów badań dzięki wczesnej ocenie ryzyka będzie można podjąć odpowiednie kroki zapobiegawcze i uniknąć przedwczesnego porodu. Badacze dodają jednak, że choć uzyskano statystycznie istotne wyniki, badania są jeszcze we wczesnej fazie i przeprowadzono je na niewielkiej grupie kobiet.

Źródło: PAP


Przeczytaj również:

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.