dzieci z zespolem downa
Pin It

Nie każdy wie, że pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to także święto osób z zespołem Downa. Na znak solidarności i szacunku dla osób z trisomią 21 załóżmy kolorowe skarpetki nie do pary – zachęcają organizacje działające na rzecz tych wyjątkowych osób. 

To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest właśnie 21 marca. Wada ta polega na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.

Kolorowe skarpetki nie do pary to natomiast symbol niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Oprócz takiej formy świętowania, w całym kraju organizowane są także spotkania i eventy, których celem jest promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zwiększanie świadomości społecznej na temat trisomii 21.

Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 organizowany jest pod patronatem ONZ.


Przeczytaj również: Chłopiec z zespołem Downa został nową twarzą Gerbera


Jedną z form wsparcia dla osób z zespołem Downa i ich rodzin mogą być zdjęcia pokazujące, że maluchy z trisomią 21 są tak samo piękne, tak samo szczęśliwe i tak samo zadowolone z życia, jak reszta społeczeństwa. A nawet bardziej.

Cudowne ujęcia wykonała fotografka Nicole Starr, na co dzień zajmująca się fotografią noworodkową i rodzinną. Zerknijcie na jej prace:

dzieci z zespolem downa

dzieci z zespolem downa

dzieci z zespolem downa

dzieci z zespolem downa

dzieci z zespolem downa

 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.