światowy dzień zdrowia psychicznego
SONY DSC
Pin It

Choć wciąż pozostaje tematem tabu, choroba ta dotyczy coraz większej liczby Polaków. Według szacunków, depresja – bo o niej mowa – może dotykać od 1,5 mln do nawet 3 mln osób w naszym kraju. W tych liczbach zawarte są również przypadki kobiet cierpiących na depresję poporodową.

Depresja poporodowa dotyka od 13 do 30% wszystkich kobiet. W wielu sytuacjach przebieg choroby odbywa się jednak w sposób niezdiagnozowany, ponieważ młode mamy nie chcą, boją się lub nie widzą potrzeby pójść do psychiatry. Część z nich posądzana jest po prostu o „bycie złą matką”, pozostawiona sama sobie, z poczuciem winy i frustracji. Wynika to często z niezrozumienia i braku wsparcia ze strony najbliższych, ale i opieki zdrowotnej. Do tej pory służba zdrowia nie zajmowała się wczesnym zapobieganiem i leczeniem depresji poporodowej. Na szczęście ma się to zmienić. Pisaliśmy o tym wczoraj (przeczytaj).

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego ma na celu zwrócić uwagę na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ulepszania opieki medycznej nad chorymi psychicznie i na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych.

Pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka – w taki sposób zdrowie psychiczne definiuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Warto zwrócić uwagę, że pomiędzy zdrowiem psychicznym i brakiem choroby psychicznej nie można stawiać znaku równości. W życiu każdego człowieka przychodzą bowiem trudniejsze momenty, z którymi nieraz ciężko się zmierzyć, a które wpływają na gorsze samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na takie objawy jak: obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Choć są to stany obecne w życiu każdego człowieka, nie powinniśmy ich lekceważyć, ponieważ utrzymujące się przez dłuższy czas mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych.

Choć dzisiejsze święto dotyczy zdrowia psychicznego ogólnie, dla nas ten dzień jest szczególnie ważny pod kątem zdrowia i dobrego samopoczucia mam. Radość życia i siła do mierzenia się z nierzadko trudną rzeczywistością są wartościami bezcennymi. Zwłaszcza w tak rewolucyjnym okresie, jakim jest ciąża i początki macierzyństwa.

Poniżej proponujemy kilka artykułów traktujących o emocjach i zdrowiu psychicznym kobiet:

 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.