Pin It

19 maja obchodzimy Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego. W Polsce świętujemy go od 2013 roku.

Banki mleka to profesjonalne laboratoria zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego, bezpiecznym przechowywaniem i dostarczaniem go potrzebującym dzieciom. Aby mogły funkcjonować, potrzebne są dawczynie, które zechcą podzielić się swoim pokarmem. Dawczynią może zostać zdrowa kobieta w okresie laktacji, która oprócz karmienia piersią własnego dziecka zdecyduje się też oddawać swoje mleko na potrzeby innych dzieci. Kandydatka na Honorową Dawczynię przechodzi kompleksowe badania. Pozyskiwane od niej mleko jest również badane mikrobiologicznie. Ponadto matki, które zostają dawczyniami pokarmu są informowane o zasadach higienicznego odciągania i przechowywania mleka.

Obecnie w Polsce działa siedem tego typu banków: w Warszawie (dwie placówki), Toruniu, Krakowie, Rudzie Śląskiej, Opolu, Wrocławiu. Fundacja Bank Mleka Kobiecego planuje również otwarcie placówek w Gdyni, Szczecinie, Łodzi i Rzeszowie.

Więcej na temat funkcjonowania banków mleka i o tym, jak zostać dawczynią możesz znaleźć tutaj.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.